sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Zdravím,
prohledal jsem zdejší poradnu, zkusil google, leč bez valného výsledku.
Chtěl bych zálohovat určité adresáře z Windows stanice na server s Debianem (sarge) pomocí rsync. Nastavil jsem si rsyslod, zkonfiguroval práva, vše jede jak má. Tedy až na to, že soubory vytvořené rsycem na linuxovém disku mají poškozeny názvy znaků s diakritikou. Chápu odlišnost znakových sad mezi Win a mým Debinem, ale zrada je v tom, že rsyncd nahradil písmena s diakritiou znakem otazník - čili ani při zpětné kopii nebo konverzi názvů (find...) souborů nejsem schopen původní názvy obnovit. Lokální kopie nějakého adresáře na Windows stroji pomocí rsycnu české znaky bezproblémů přenese.
Nevíte, prosím, někdo co s tím? Resp. máte někdo zkušenosti s rsyncem Windows -> Linux takové, že čeština projde?
Honza
PS: Některým uživateům prostě nejde vysvětlit, aby si do názvů souborů a adresářů diakritiku necpali
Mám vyzkoušené, že --iconv
skutečně funguje, je ale třeba dostatečně nová verze rsync na straně Windows (>= 3.0, mám 3.0.2 a funguje to). Pak je třeba vědět jakou znakovou sadu máte na serveru. Vzhledem k tomu, že tam máte už hodně starý Debian Sarge, bude to asi ISO-8859-2. Novější distribuce obvykle mají výchozí UTF-8.
Otestovaný skript, který používám ve Windows:
rsync.exe -rztv /cygdrive/e/Dokumenty user@server.domain.cz:~/ --iconv CP1250,UTF-8 \ --exclude "*.tmp" --progress --delete --rsh "ssh.exe -i /cygdrive/d/key.txt"
To UTF-8 nahraďte za ISO-8859-2.
Dekuji za radu, vyzkousim. Ano, znakova sada je ISO-8859-2, jedna se o starou masinu (P 133), ktera v podstate dela jen maly Samba server. Jelikoz DVDcko ze zalohami vypalit zvlada, zatim neni duvod menit.
ERR: V mem puvodnim prispevku jsem uvedl patvar v nazvu deamona, takze spravne ma byt samozrejme rsyncd
Tiskni
Sdílej: