Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Zdravím,
prohledal jsem zdejší poradnu, zkusil google, leč bez valného výsledku.
Chtěl bych zálohovat určité adresáře z Windows stanice na server s Debianem (sarge) pomocí rsync. Nastavil jsem si rsyslod, zkonfiguroval práva, vše jede jak má. Tedy až na to, že soubory vytvořené rsycem na linuxovém disku mají poškozeny názvy znaků s diakritikou. Chápu odlišnost znakových sad mezi Win a mým Debinem, ale zrada je v tom, že rsyncd nahradil písmena s diakritiou znakem otazník - čili ani při zpětné kopii nebo konverzi názvů (find...) souborů nejsem schopen původní názvy obnovit. Lokální kopie nějakého adresáře na Windows stroji pomocí rsycnu české znaky bezproblémů přenese.
Nevíte, prosím, někdo co s tím? Resp. máte někdo zkušenosti s rsyncem Windows -> Linux takové, že čeština projde?
Honza
PS: Některým uživateům prostě nejde vysvětlit, aby si do názvů souborů a adresářů diakritiku necpali
Mám vyzkoušené, že --iconv
skutečně funguje, je ale třeba dostatečně nová verze rsync na straně Windows (>= 3.0, mám 3.0.2 a funguje to). Pak je třeba vědět jakou znakovou sadu máte na serveru. Vzhledem k tomu, že tam máte už hodně starý Debian Sarge, bude to asi ISO-8859-2. Novější distribuce obvykle mají výchozí UTF-8.
Otestovaný skript, který používám ve Windows:
rsync.exe -rztv /cygdrive/e/Dokumenty user@server.domain.cz:~/ --iconv CP1250,UTF-8 \ --exclude "*.tmp" --progress --delete --rsh "ssh.exe -i /cygdrive/d/key.txt"
To UTF-8 nahraďte za ISO-8859-2.
Dekuji za radu, vyzkousim. Ano, znakova sada je ISO-8859-2, jedna se o starou masinu (P 133), ktera v podstate dela jen maly Samba server. Jelikoz DVDcko ze zalohami vypalit zvlada, zatim neni duvod menit.
ERR: V mem puvodnim prispevku jsem uvedl patvar v nazvu deamona, takze spravne ma byt samozrejme rsyncd
Tiskni
Sdílej: