Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Zdravim Vas všechny, mel bych dotaz, se kterym si netusim rady.
Na serveru nainstalovan linux, 2 sitove karty eth0, eth1. Na eth0 ip adresa 10.0.0.x a na eth1 10.48.0.x.
Co bych chtel docilit = na siti 10.0.0. .... je umisten DNS server a dalsi je i na 10.48.0.0, tyto dva DNS servery namaji spolu nic spolecneho, kazdy ma uplne jine zaznamy. V tuto chvili dostavam obe adresy s DHCP serveru, ale je mozne nastavit napevno.
A ja bych potreboval udelat to, aby všichni lidi ze site eth0 mohli využivat a dostat se na sit 10.48.0. a vyuzivat jeho DNS a totez i obracene z eth1 na eth0. Zkousel jsem nastavit vlastni DNS server s obema odkazy na nadrazene DNS servery,ale pokus se nezdaril, vzdy jsem byl schopnej nahodne pinknout jeden ci druhy DNS dotaz, ale nikdy ne oba zaroven. Rekl bych, ze na tyto ucely by mel postacit Cachovaci DNS server, ale ....
Mozna, ze jednim problemem bude IP adresa s DHCP serveru a tim padem se to hada, ale i presto jsem zkousel zadat staticke adresy a nepodarilo se......
IP forward mam nastaveny na 1.
Dekuji moc za rady pripadne postup jak dojit k tizenemu vysledku.
A jste si jisty, ze se oba stroje vidi z jedne site do druhe, respektive jestli je videt na druhou stranu z jedne site do druhe?
10.0.0.2: ping 10.48.0.2 ?
skusil jste se zeptat primo konkretniho serveru na druhe strane, odpoved neprisla?
10.0.0.2: host google.cz 10.48.0.2
NN
Tak cim jsem si jistej na 100% je to ze se, ze site za adresou 10.0.0.x ping-nu na adresu 10.48.0.2 => ip forawarding mam zaplej vporadku. Dale vim, ze mi funguje dobre routovani serveru v siti 10.0.0.0 (ping, www atd ...)
Problemem je ale to, ze se nepingu na PC za sitovkou 10.48.0.2.
Urcite mam spatne routovani, jen si s tim nevim rady ...
Zkousel jsem
ale nasledek se nedostavil ....
Odpovim si sam treba to do budoucna nekomu ulehci zivot
Postup:
modprobe iptable_nat
iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth1 -j MASQUERADE
A hlavne pozor na preklepy ..... vetsina problemu vznika mezi PC a zidli ....
Tiskni Sdílej: