V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Mám takový zvláštní problém (aspoň pro mě)
Nefunguje klávesa delete a nejedná se o hardware chybu. Dělá to asi každá klávesnice (na PS2 jsem zkusil dvě - USB nemám). V přihlašovacím dialogu Delete normálně funguje, a až po přihlášení přestane.
Děje se to na libovolného uživatele. A dělá to ve více prostředí KDE, Gnome a další…
xev vypíše při stisku (KDE 4.1):
----------------------------------------
FocusOut event, serial 34, synthetic NO, window 0x3000001,
mode NotifyGrab, detail NotifyAncestor
FocusIn event, serial 34, synthetic NO, window 0x2400001,
mode NotifyUngrab, detail NotifyAncestor
KeymapNotify event, serial 34, synthetic NO, window 0x0,
keys: 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 8 0 0
0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
KeyRelease event, serial 34, synthetic NO, window 0x2400001,
root 0x1a6, subw 0x0, time 9051564, (-424,853), root:(993,878),
state 0x10, keycode 107 (keysym 0xffff, Delete), same_screen YES,
XLookupString gives 1 bytes: (7f) ""
XFilterEvent returns: False
----------------------------------------
jak vidno dole to nejde ale nahoru jo, víc nevím co mi to říká :)
Prípadné vyvolání xmodmap -e "keycode 107 = Delete" bez efektu
příkaz xmodmap -pke | grep -i Delete vypíše:
----------------------------------------
keycode 91 = KP_Delete KP_Decimal KP_Delete KP_Decimal KP_Delete KP_Decimal
keycode 107 = Delete NoSymbol Delete NoSymbol Delete
----------------------------------------
Delete na numerické části (viz keycode 91) funguje
Je asi jedno jakou klavesnici nastavím a nemá ani vliv rozložení.
Zde je část /etc/X11/xorg.conf ze vstupními zařízení, ale měl jsem již klávesnice různé.
----------------------------------------
Section "InputDevice"
Driver "kbd"
Identifier "Keyboard[0]"
Option "Protocol" "Standard"
Option "XkbLayout" "us"
Option "XkbModel" "pc104"
Option "XkbRules" "xfree86"
EndSection
Section "InputDevice"
Driver "mouse"
Identifier "Mouse[1]"
Option "Buttons" "5"
Option "Device" "/dev/input/mice"
Option "Name" "Aiptek International APT-2 Tablet"
Option "Protocol" "explorerps/2"
Option "Vendor" "Sysp"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
EndSection
Section "InputDevice"
Driver "evdev"
Identifier "Mouse[3]"
Option "InputFashion" "Mouse"
Option "Name" "Logitech Media Play Mouse"
Option "Pass" "3"
Option "Vendor" "Sysp"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Option "evBits" "+1-2"
Option "keyBits" "~272-287"
Option "relBits" "~0-2 ~6 ~8"
EndSection
----------------------------------------
Jedná se o:
SuSe 11.1 64bit (systém po anglicku, prostředí jsem měl i Czech Republic i USA)
Prostředí KDE4.1, KDE3, Gnome…
Možná ještě informace NVidia grafika + Nvidia ovladače
A je to tak nějak od začátku od instalace - hraním s typem klávesnice jsem schopen vyřadit třeba šipky a tak - prostě sranda,
Povypínal jsem i všechny aplikace jako kmixer a pod.
Ikdyž se to děje ve více prostředí hledal jsem v KDE - žádná zkratka tam není co by to sežrala (nenašel jsem).
Mám tam asi „Deletežrouta“ zeleného a potřebuji „Deletežroutažrouta“ libovolné barvy, pokud víte jak jej activovat, dejte mi echo, případně radu jak najít „Deletežrouta“ zeleného - pak ho případně zabiju už sám - ale budu ho mučit!.
xmodmap -pke | grep -i Delete vypisuje
keycode 91 = KP_Delete KP_Decimal keycode 107 = DeleteDelete maže normálně vpravo. V xev je stisk i uvolnění klávesy. Co takhle před přihlášením skočit do virtuální konzole, vypsat si běžící procesy, přihlásit se a porovnáním zjistit jaké procesy přibyly. Při té příležitosti můžeš zjistit jak se chová delete ve virtuální konzoli, aby se potvrdila vina X11 prostředí.
Ve virtuální konsole se klávesnice chová plně normálně - "Deletežrout" je neaktivní.
Už jsem pozabíjej KDE co, ale nic nepomáhá.
Důležitá informace je, že pokud v KDE (Gnome) nedovolím přepínání klávesnie, tak je to ještě horší, tím myslím, že více kláves se nechová vůbec nebo se chová jinak (šipky, numerická část apod.)
A to i tehdy, když v xorg.conf je STEJNÉ nastavení jaké aktivuji uživatleským nastavením v KDE.
Nastavení v přihlašovacím dialogu (třeba KDM) je korektní dle nastavení xorg.conf, ale jakmile naběhne KDE (Gnome) prostředí uživatele jde to do kytek.
Jak jsem již psal klávesnice v console (třeba CTRL+ALT+F1) je po přihlášení OK - žádný zmatek.
Kdo má nápad ?
Tak kdyby se to někomu také stalo, tak ať zkusí to co já.
A to jest: vyháže vstupní zařízení jak jen může.
Zlobí tam myška nebo tablet (tak jak byl nakonfigurován „sám“ instalací), pročistil jsem xorg.conf a zůstala jen myška
Section "InputDevice"
Identifier "Mouse[11]"
Driver "mouse"
EndSection
Section "ServerLayout"
Identifier "Layout[all]"
InputDevice "Keyboard[0]" "CoreKeyboard"
InputDevice "Mouse[11]" "CorePointer"
Option "Clone" "off"
Option "Xinerama" "off"
Screen "Screen[0]"
EndSection
Teď to chce jen zjistit KDO-CO a nějak jim to ujasnit, ale to mě nyní u toho PC nepálí.
Tiskni
Sdílej: