Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
Byla vydána nová verze 16 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. Podrobný přehled novinek v changelogu.
Texas Instruments představil nejmenší mikrokontrolér na světě MSPM0C1104. Je o 38 % menší než současné nejmenší mikrokontroléry. Má pouze 1,38 mm².
Resorty vnitra a průmyslu a obchodu navrhují, aby poskytovatelé připojení k internetu zaznamenávali, které weby lidé navštěvují. K těmto citlivým informacím má mít přístup i policie a zpravodajské služby. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Resort vnitra ale obavy o soukromí odmítá. Tvrdí, že díky změně budou policisté schopni vyšetřování lépe cílit a ušetří tak soukromí těch, kterých se jejich činnost netýká.
Jiří Eischmann se v příspěvku na svém blogu rozepsal o zkušenostech s GrapheneOS (Wikpedie), tj. variantou Androidu zaměřující se na bezpečnost a soukromí, ale kde i přesto funguje téměř vše, co na Androidu od Googlu. Na rozdíl od LineageOS a jeho odnoží GrapheneOS podporuje pouze telefony Pixel od Googlu.
V Gnome spustím aplikaci, jejíž spouštění vyžaduje nějakou dobu. Abych neztrácel čas, přepnu se na jinou virtuální plochu a pokračuji v nějaké jiné činnosti. A nově otvíraná aplikace se otevře na ploše, na kterou jsem se mezitím přepnul, namísto plochy, ze které jsem ji spouštěl.
Lze nějak nastavit, aby se aplikace otevřela vždy na ploše, ze které byla spuštěna?
Zkus Devils' Pie - http://www.abclinuxu.cz/software/pracovni-prostredi/nastaveni/devil-s-pie. Docela se mi osvedcil a da se s nim vyhrat
Tiskni
Sdílej: