Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim,
zkompiloval sem si MC. Čeština je v pořádku, ale orámování je nějaký rozhozený. Pro ilustraci viz příloha. Chyba rozhození se projevuje na řádkách, kde se vyskytují znaky s diakritikou (měsíc, název adresáře/souboru, popis). Pro každý znak s diakritikou to daný sloupec jakoby o znak zmenší. Netušim, kde je chyba. Taky je zajímavé, že v mc nemůžu napsat znaky ě, č a ř (objeví se takový ten otazník, viz obrázek a příkazový řádek). Neví někdo, čím to je způsobené? Díky
Jaké máš nastavení češtiny, tedy locale? Už jsem to taky zažil, takovýhle stav , kdusi dávno, takže jen nakopnu správným směrem, snad.
Výpis locale:
LANG=cs_CZ.UTF-8
LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
LC_ALL=
To by snad mělo být v pořádku, ne? Když sem měl nainstalovaný MC z repozitářů, tak bylo vše v pořádku. Byla to ale starší verze, proto sem se rozhodl pro kompilaci.
Matne si vzpominam na podobne problemy. Vyresil jsem instalaci mc-mp :)
V gentoo s tim problémy nemam ... a když tak hledání ... gentoo mc font a navíc ... v /usr/share/mc/mc.hint.cs je čeština, kterou lze převést do utf-8 - i při nastavení locale jsem ji měl v 8859-2.
# eix app-misc/mc [I] app-misc/mc Available versions: 4.6.1-r4 ~4.6.2_pre1 {7zip X gpm ncurses nls samba slang unicode} Installed versions: 4.6.1-r4(22:42:54 17.1.2009)(7zip X ncurses nls samba slang unicode -gpm)
Tiskni
Sdílej: