OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Cau, potreboval bych nejakou distribuci na i386 architekturu, neco jednoduchyho jako Archlinux. Arch pouzivam normalne na notebooku, ale mam naky starsi pc na ktery bych chtel taky linux ale Arch je jen na i686. No de mi o to aby to neinstalovalo zadny zbytecnosti, jen minimum bez grafickyho prostredi (vse co budu potrebovat si tam nandam sam). Tak napad me jedine tak gentoo (uz sem ho kdysi taky zkousel, ale to je celkem slozity na zprovozneni - aspon oproti archu :)) a mozna jeste debian (ale ten sem nikdy nezkousel a ani vlastne nevim jak minimalisticka je instalace). No pokud neco znate (nemusi to bejt ani zadnej mainstream) tak poradte. Dik
Pokud se nejedná o nějaký speciální stroj, ale obyčejné PC, pak je podle mého názoru jednodušší vyměnit střeva za něco jako 586 nebo 686. Výměna bude trvat kratší dobu a způsobí menší trauma, než roubování OS na starý pomalý střep. Já tyto staré kraksny používám jen s DOSem, tam ještě nadělají dost práce, Linux už je na ně moc velká darda.
Me zas tolik nejde o to jestli to ten stroj zvladne, ale spis mi slo o nejaky ekvivalent archlinuxu pro i386 architekturu.
Tak máte v tom PC mikroprocesor "386", "486", Pentium, Pentium II...? To je dost podstatný.
Sakra, koukám, že jsem asi špatně položil dotaz. Nejde mi vůbec o to na jakem konkretnim stroji to pojede. Jen bych rad nějaké distro ve stylu archlinux pro i386 architekturu ( proste distro které není omezené jen na nejnovější architektury jako arch ).
Debian GNU/Linux - 2.1.2.1. Procesory:
Jsou podporovány téměř všechny procesory řady x86 (IA-32), včetně všech variant a klonů procesorové řady Intel Pentium. To zahrnuje i 32 bitové procesory Athlon XP, Intel Pentium 4, Intel Xeon nebo Via C3.
Navzdory názvu architektury Intel x86 již Debian GNU/Linux lenny nepoběží na skutečných procesorech 80386 a nižších, protože od verze 3.1 Debian tyto procesory nepodporuje[2]. Samotný Linux neběží a nikdy neběžel na procesorech 286 a nižších. Všechny procesory i486 a novější jsou stále podporovány.
[2] Dlouho jsme se tomuto kroku bránili, ale nakonec to bylo nevyhnutelné kvůli kombinaci problémů v kompilátoru a linuxovém jádře (plus chybě v C++ ABI kompilátoru GCC). Debian GNU/Linux je stále možné na procesorech řady 80386 používat, ovšem vyžaduje to ruční kompilaci vlastního jádra a celého archivu, což překračuje tuto příručku.
Jako pozitivní důsledek tohoto kroku je fakt, že mnoho programů v Debianu nyní poběží rychleji, protože po zahození podpory starých čipů můžeme využít tři nové instrukce bswap, cmpxchg a xadd, které přidává procesor i486 uvedený v roce 1989. (Procesor i386 z roku 1986 tyto instrukce neobsahoval, a tedy je nemohly využívat ani debianí balíky.)
Tiskni
Sdílej: