OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobry den vespolek,
mam server, kde mam mimo jine postovni server Postfix+Dovecot+Amavis+Spamassassin
overovani pomoci sasl proti systemovym uzivatelum. TLS atd..
Je to server, kde mame s kamarady postu ma maildirech. Kamosu pribylo a ja nechci zakladat porad dalsi systemove uzivatele. Bohuzel s MySQL mam pramale zkusenosti a databaze jsou pro me nocni mura
Potreboval bych udelat nejaky virtualni usery (mailove schranky) ale bojim se, abych kompletne nerozkopal to, co jsem doposavad pomoci vselijakych navodu vytvoril.
Poradite mi jak mam postupovat? Moc diky za pomoc.
Pokud nechces MySQL, tak mohu doporucit Poštovní server s virtuálními účty trochu jinak.
Moc diky za namet a navod. Spis bych se zeptal jeste jinak. Mam na serveru i Sambu, kde maji uzivatele svoje slozky. Pokud do ni neco ulozi, soubory maji prava pro toho daneho uzivatele. Ma v tomhle pripade MySQL nebo virtualni uzivatele vubec smysl?
Nechapu souvislost Samba <=> Mail
No souvislost je takova, ze kazdykamarad, co ma na serveru mailovou schranku, ma i pristup do sve slozky na Sambe. Takze bych stejne musel ty uzivatele mit i jako systemove.. proto se ptam, jestli ma to MySQL vubec smysl v tomhle pripade...
má ....uživatele můžeš v obou případech tahat z mysql.
Tiskni
Sdílej: