OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
- Debian s KVM, kernel 2.6.28.4 - virtualizovane 3x Windows 2003 Server + 2x Win XP NET - pouzivam virtio a tedy driver ve Windows se tvari jako Qumranet Paravirtualized Ethernet Adapter - sit tedy nejak slape, dle iperf mereno proti linux stroji (info z windows rika, ze linkovano je na 100mbit) rika neco ukolo 350mbit coz mi prijde uplne v pohode a neresim to, plne dostacuje. HDD - nexistuje nejake virtio block driver do windows? ( ale qumranet driver ?) Kdyz zacnu kopirovat zx virtual serveru do site dosahnu rychlosti tak ~50mbit, rekl bych, ze to brzdi prave pomale I/O disku, takze to neni schopne ukrmit. Pouzivam libvirt a virsh, zkousel jsem tedy zmenit v xml cfg pro domenu, misto bus=ide bus=virtio, ale windows nenabehly, zrejme, ze nemaji ten driver
... dev='/dev/virt_vg/lvol1 dev='hda' bus='virtioJinak tyhle moduly mam naloudovane na serveru kolem virtio
virtio_balloon 6724 0 virtio_blk 7880 0 virtio_net 12096 0 virtio_pci 8512 0 virtio_ring 6208 1 virtio_pci virtio 7364 4 virtio_balloon,virtio_blk,virtio_net,virtio_pci
Vsechny VM bezi separatne na diskovych oddilech (LVMko[pod nim raid]), dle hdparm ukazuje neco takoveho. Timing cached reads: 6510 MB in 2.00 seconds = 3256.87 MB/sec Timing buffered disk reads: 320 MB in 3.01 seconds = 106.39 MB/sec Neni to zadna slava, ale bezi to... --- Nejaky napad jak zrychlit i/o v domenach bo neco delam spatne? Pripominam, ze mam !windows! jako hosty.
Tiskni
Sdílej: