OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
<TITLE>Můj první HTML dokument</TITLE>
<P>
Dobrý den tímto dotazem vás žádám o pomoc a věřím že mi poradíte je to hodně důležité.
<P>
Zajímal by mě přesný postup v příkazovém řádku v linuxu, který se týká tohohle poblému.
<P>
Připojit sít 30 PC do internetu přes jednu IP adresu když znám
<P>
Tu sít
<P>
IP adresu do internetu
<P>
masku
<P>
gateway a mám sestavit router a jednu stanici
<P>
Snad mi s tímhle problémem poradíte.
<P>
Nevím na koho se obrátit a koho požádat o pomoc. Četl jsem že to jde nějak přes příkaz iptables ale fakt netuším jak to udělat aby to fungovalo.
<P>
Za případné odpovědi děkuji.
No hlavne musite vedet co delate. Pro pripojeni budete potrebovat routovani nebo maskaradu. Pro to doporucuji z vlastni zkusenosti aplikaci firehol, vice informaci zjistite na firehol.sf.net . Presny postup najdete na spouste stranek, napr. howtoforge.com . Doporucuji u kazdeho firewallu se podivat co to ci ono znamena obecne, protoze opsat nejake parametry do konfiguraku je hezke, ale k nicemu. Je nutne vedet co delate.
Jak budete procitat ruzne navody, tak zjistite ze nekdo pouzil tu ci onu aplikaci (firehol je generator pravidel do iptables) a zpusobu je opravdu dost. Proctete nektere materialy, popr. vyzkousejte co Vam bude vyhovovat.
Myslím, že pro vás by bylo lepší začít s něčím jako je IPCop nebo Devil Linux atd. To jsou distribuce, které jsou pro tento účel "jak dělané".
linux nat
).
Nyní nastavíme na počítačích v síti jako default gateway IP toho routeru. V Linuxu
ip route add default via 192.168.0.1 dev eth0ve Win někde v Ovládacích panelech - hodně štěstí
auto eth0 iface eth0 inet static address 192.168.0.2 network 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.0.255 gateway 192.168.0.1
Tiskni
Sdílej: