OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Viete mi niekto poradit naviest ako by som mohol vyriesit ze 2 sietove karty budu vystupovat ako jedna a v pripade vypadku jednej z nich spojenie nespadne. Moze byt cesta na moje riesenie cez bridge ?
1 sietovka ma 10.10.10.1 mask 255.255.255.0
2 sietovka ma 10.10.10.2 mask 255.255.255.0
dakujem
Zalezi na tom co to ma vlastne resit. Respektive na co to potrebujete. Kounete na bonding. Ale opravdu by to chtelo specifikovat jaky problem resite.
ide o to ze dane pc je umiestnene vo vyrobe kde je hlavny siet pripoj ethernet. Ako zalohu chcem chcem dat wifi kartu ktora je nastavena rovnako ako ethernet karta akurat ma inu ip. Maska a brana su rovnake. Bonding som sa docital ze sluzi pre rozdelenie zatazenia kariet a v pripade vypadku sa prepne na funkcnu kartu.
bonding ma vice modu viz dokumentace. Pro tebe by byl vhodny zrejme nod 1:Active-backup policy: Only one slave in the bond is active. A different slave becomes active if, and only if, the active slave fails. The bond's MAC address is externally visible on only one port (network adapter) to avoid confusing the switch
neco na cteni http://www.linuxfoundation.org/en/Net:Bonding
Potrapil som sa bonding a vysledok je.
ak urcim pomocou ifeslave bond0 eth0 wlan0. Tak eth0 je primarny slave , siet ide pingnut akonahle vytiahnem kabel pre eth0 bonding prepne na wlan0 ale siet nefunguje i napriek ulozenym parametrom pre wifi v ifcfg-wlan0. Ked sa kabel zapoji naspat tak bonding zmeni status eth0 na up ale wlan0 ostava ako primarny slave a siet nefunguje.
ak urcim pomocou ifeslave bond0 wlan0 eth0 . Tak siet ide cez wlan0 . Vypnem accesspoint na ktorom je prihlaseny wlan0 , bonding ale nezmeny status pre wlan0 a stale sa snazi prejst cez wlan0.
mam taky tusak ze problem je v karte wlan0 ktora asi nevie odoslat status MII. Mate nejake navrhy ?
p.s.:Ako mod som pouzil 1 activ backup . A ovladac pre wlan som nahral cez ndiswrapper. Dakujem
Tiskni
Sdílej: