OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobry den. Poradite jak tisknout s presnym rozmerem obrazku? Potrebuji napr obrazek s presnym rozmerem 18cm sirka a 23cm vyska. Nikdy se mi to nepodari i kdyz pred tiskem zadam pozadovane parametry. V OpenOffice to nejde, v Gimpu mam o centimetr a neco mene na obou stranach. Mam Ubuntu a Epson D88.
Dekuji a to udelam jak?
Hmmm tak mi to nejde. Delam to blbe.
Tiskne ve spatnych rozmerech. O cca 1,5cm mensi nez nastaveny a pozadovany rozmer.
Ano to mam a je to stejny at to povolim nebo zakazu. Stale spatny rozmery. Zatim jsem to vyresil zprovoznenim starsiho PC a instalaci Windows a programu IrfanView. Tam si jen zadam pozadovany rozmer a vytiskne se mi to tak jak ma. Za pomoc v linuxu tedy dekuji. Zatim to nejede ani s pomoci Gnome Photo Printeru.
pnmtops -dpi rozlišení -equalpixels -noturn …
, tedy přesný rozměr je stanoven v pixelech. (Používám to pro tisk scanovaných obrázků.) Výsledek pak zpracuji Ghostscriptem a pošlu na tiskárnu.
Já zase tisknu takové věci z inkscape
Tak s inkscape jsem se nejvice priblizil. Obrazek nemel 18x23cm (SxV) ale 17x22,5. Jeste se s tim pokusim nejak poprat a uvidim.
Absolutne nemam tuseni co z toho bodu 6 mam delat. Stahnu spustim ale dal to na me vali samy nesmysly a nevim vo co jde. No mam nastesti Windows kde toto jede. Na rozchozeni teto banality v linuxu se vrhnu az na to bude cas.Ach jo.
Bohuzel je to tak. Nechapu to protoze tomu nerozumim a v linuxu jsem nikdy zatim nepotreboval takto presne tisknout. Nicmene to prozatim vzdavam a jdu na pocitac s windows. Nic jsem nenastavoval a obrazky mi ve windows a v tom Irfanu jdou ven v presnych rozmerech tak jak potrebuji. Casem se vratim k tomuto problemu ale momentalne nemam cas a potrebuji to ihned. Proto ty wokna. Uvazuji, ze si je necham. Prave pro tyto pripady. Dekuji za rady a namety.
Tiskni
Sdílej: