Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Dobry den. Poradite jak tisknout s presnym rozmerem obrazku? Potrebuji napr obrazek s presnym rozmerem 18cm sirka a 23cm vyska. Nikdy se mi to nepodari i kdyz pred tiskem zadam pozadovane parametry. V OpenOffice to nejde, v Gimpu mam o centimetr a neco mene na obou stranach. Mam Ubuntu a Epson D88.
Dekuji a to udelam jak?
Hmmm tak mi to nejde. Delam to blbe.
Tiskne ve spatnych rozmerech. O cca 1,5cm mensi nez nastaveny a pozadovany rozmer.
Ano to mam a je to stejny at to povolim nebo zakazu. Stale spatny rozmery. Zatim jsem to vyresil zprovoznenim starsiho PC a instalaci Windows a programu IrfanView. Tam si jen zadam pozadovany rozmer a vytiskne se mi to tak jak ma. Za pomoc v linuxu tedy dekuji. Zatim to nejede ani s pomoci Gnome Photo Printeru.
pnmtops -dpi rozlišení -equalpixels -noturn …
, tedy přesný rozměr je stanoven v pixelech. (Používám to pro tisk scanovaných obrázků.) Výsledek pak zpracuji Ghostscriptem a pošlu na tiskárnu.
Já zase tisknu takové věci z inkscape
Tak s inkscape jsem se nejvice priblizil. Obrazek nemel 18x23cm (SxV) ale 17x22,5. Jeste se s tim pokusim nejak poprat a uvidim.
Absolutne nemam tuseni co z toho bodu 6 mam delat. Stahnu spustim ale dal to na me vali samy nesmysly a nevim vo co jde. No mam nastesti Windows kde toto jede. Na rozchozeni teto banality v linuxu se vrhnu az na to bude cas.Ach jo.
Bohuzel je to tak. Nechapu to protoze tomu nerozumim a v linuxu jsem nikdy zatim nepotreboval takto presne tisknout. Nicmene to prozatim vzdavam a jdu na pocitac s windows. Nic jsem nenastavoval a obrazky mi ve windows a v tom Irfanu jdou ven v presnych rozmerech tak jak potrebuji. Casem se vratim k tomuto problemu ale momentalne nemam cas a potrebuji to ihned. Proto ty wokna. Uvazuji, ze si je necham. Prave pro tyto pripady. Dekuji za rady a namety.
Tiskni
Sdílej: