OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Protože mám problémy s grafikou, zkoušel jsem kernel 2.6.30, kde už funguje KMS, alespoň tak, že to v grafice zobrazuje něco, ne jen černá obrazovka. Normálně grafika běží, ale nejde mi přepnout do konzole. Pokud přepnu do terminálu, tak se objeví přes současný obraz jen nějaké fleky a terminál nikde, do grafiky to přepnout zas jde a funguje. Je něco co bych měl nastavit nebo je potřeba vypnout KMS?
Grafika Intel GMA 4500MHD, jádro 2.6.30, intel ovladače 2.7.0, framebuffer intelfb, distribuce ubuntu 9.04 x86-64.g
fbcon intel_agp i915 modeset=1a přegenerovat initramfs. To mi fungovalo, ovšem měl jsem asi o něco novější intel ovladače (2.7.1 něco z ubuntu-x-swat PPA) a mám grafiku x3100. Nevýhodou bylo, že pak v Xech nešlo nastavit jiné než nativní rozlišení. Jinak aby ti fungoval intelfb, tak musíš mít také nahrané moduly fbcon a intel_agp. Nicméně modul intelfb se mi rozchodit nepodařilo, protože snad umí jen CRT monitory, či co. Každopadně display notebooku mu nechutná.
To mě zase všechno "fungovalo" kromě přepnutí do terminálu. Měl jsem totiž zkompilovaný kernel s defaultním zapnutím KMS, proto běžel i ve framebufferu. Jinak díky za pomoc, určitě vyzkouším.
Tak tohle funguje, intel agp modul nemam, mam primo v jadre. Problem je ted to, ze nefunguje boot logo, samotna konzole jo, framebuffer taky, ale v okamziku aktivace KMS zmizi logo. Dalsim zavaznym problemem, ktery KMS bohuzel nevyresil je pad X serveru po probuzení notebooku při použití UXA. EXA funguje, ale je nestabilní(zkoušel jsem 4 verze ovladačů), EXA je stabilní ale spadne po probuzení z paměti. Co s tím?
Tiskni
Sdílej: