Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim,
uz nejakou dobu se potykam se zajimavym chovanim nvidia ovladacu pri nastavovani rezimu TwinView. Spis se mi to jeste nikdy nepovedlo nastavit bez problemu. Mam notebook a pozuivam i externi LCD panel. Notebook ma nativni rozliseni 1440x900 a externi LCD 1280x1024. Notebook nastavuju jako primarni monitor a LCD panel jako sek\undarni a na leve strane. Pouzivam kde 4.3. Nastaveni realizuju pres nvidia-settings, protoze s notebookem prechazim a nechce se mi kvuli prepinani opustet Xka a vse restartovat, takze pomoci teto utility to delam za chodu. Abych mohl vyse zminene nastaveni udelat potrebuju, aby sla pozice notebookoveho monitoru v programu nvidia-settings plynule posouvat. Aby to bylo mozne, musim nejdrive nastavit rezim Twin-View a pak se prepnout na notebookovy monitor a vybrat nektery z rezimu umisteni, jakmile provedu vyber, tak mi cela utilita spadne a musim ji pustit znova. Jakmile mi nabehne, tak jiz muzu s monitory plynule posouvat a nastavit si je jak potrebuju. Nevi nekdo, cim je toto zpusobeno, nebo dela to jeste u nekoho?
Diky za odpovedi...
Ahoj, mne nvidia-settings este nikdy nepadli a pouzivam ich, a twinview, casto (k notebooku pripajam iny monitor doma a v praci). Skusal si to pustit z terminalu, mozno tam pri pade vypise nejake info. Tiez by som skusil pozriet na nvidia forums: http://forums.nvidia.com/
Tak po upgrade na verziu 185.18.14 to pada presne tak aj mne. Zatial som na forach/googli nenasiel ze by to niekto uz hlasil. Z backtracu to vyzera na nejaku chybu UI (GTK), s typom grafickej karty to nema nic spolocne.
Tiskni
Sdílej: