Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobrý den,
na SLES10 mi přestal startoval LDAP server: hlásí chybu:
supr nscd: nss_ldap: could not search LDAP server - Server is unavailable
Konfigurace se snad nezměnila. Kde bych měl hledat chybu? Následkem toho pak nejde ani pošta, Samba, nic co se přes LDAP ověřuje.
Podle jednoho doporučení jsem zkusil:
netstat -plutn | grep slapd
ale nevypsalo to nic.
Děkuji za jakékoliv postrčení. Škola nám stojí...
Řešení dotazu:
Váš popis je velmi strohý ... jste začátečnik ? SLES jsem tedy nikdy nepoužíval, ale snad každé distro má logy (to moje ve /var/log/ ). zde lze snadno - dělám to pomocí midnight commanderu (esc -> ? tuším) prohledat soubory na výskyt slova slapd a tím se dopracovat k lepšímu popisu chyby.
Také lze (u mne) spustit slapd z konzole a sledovat co se bude dít. množství vypisovaných informací lze řídit buď z /etc/ldap/slapd.conf (u mne) nebo z příkazové řádky ( u mne spuštěním "slapd -d 16383" - to číslo udává, co vše se má vylogovat a myslím, že s tímto číslem jsem dostal tak 5 obrazovek hlášek). Více je v man slapd.conf (u mne).
Jak říkám, Vaše distro neznám, ale snad nebude tak moc odlišné.
Jen doufám, že jste si "nehrál" s nastavením, kterému nerozumíte a řešení brzy naleznete.
S pozdravem
Uhrák
Ano jsem začátečník.S konfigurací nikdo nic nedělal.
Dále je v logu toto:
supr slapd[12136]: bdb_db_open: Database cannot be opened, err -30974. Restore from backup!
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: ====> bdb_cache_release_all
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: bdb(dc=domena,dc=cz): DB_ENV->lock_id_free interface requires an environment configured for the locking subsystem
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: bdb(dc=domena,dc=cz): txn_checkpoint interface requires an environment configured for the transaction subsystem
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: bdb_db_close: txn_checkpoint failed: Invalid argument (22)
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: backend_startup_one: bi_db_open failed! (-30974)
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: slapd shutdown: initiated
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: ====> bdb_cache_release_all
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: bdb_db_close: alock_close failed
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: slapd destroy: freeing system resources.
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: slapd stopped.
Jun 15 09:31:24 supr slapd[12136]: connections_destroy: nothing to destroy.
supr:/var/lib/ldap #
To vypadá na poškozenou databázi LDAP?
Ano, pravdepodobne poskodena databaza (vypadok elektriky?) . LDAP vacsinou pouziva standardne databazu berkeley-db (BDB), ktora je sice fajn, ale lahko sa poskodi vplvyom napr zleho vypnutia. Je preto dolezite robit pravidelne zalohy (dumpy) databazy v pripade ze by takato situacia nastala. Pokial ziadna zaloha nie je, je mozne existujucu databazu este skusit opravit pomocou "dbX" utilit (kde X je verzia pouzivanej BDB)... konkretne pomocou dbX_recover
(alebo mozno aj rovno db_recover
, treba zistit). Zo slapd.conf
si zistite, kde je presne ulozena databaza (direktiva "directory
") a pouzite nasledujuci prikaz:
db_recover -h /cesta/k/databaze
Prikaz by nemal vypisat nic a po jeho dokonceni mozte skusit nastartovat LDAP cez init skript. Ak tato recovery nepomoze, skuste pouzit este catastrophic recovery (ten isty prikaz s parametrom -c):
db_recover -c -h /cesta/k/databaze
drzim palce.
Ani nevíte, jak jste mi pomohl, díky moc. Zabrala až ta druhá možnost, poprvé se zobrazila chyba
db_recover: unable to join the environment
A o té druhé možnosti jsem nevěděl.
Výslechy bylo zjištěno, že skutečně došlo k výpadku napájení, bohužel jistá osoba vytáhla nesprávný kabel z UPS.
Děkuju všem za rychlé reakce. JR
supr nscd: nss_ldap: could not search LDAP server - Server is unavailableTohle není chyba LDAP serveru, ale LDAP klienta NSS (tj. správa a ověřování unixových účtů v LDAPu). Pokud tohle skutečně najdete v logu LDAP serveru, znamená to, že ke startu LDAP serveru potřebujete účty, které jsou v LDAPu – což by byl poněkud problém. Účty potřebné pro start LDAPu musíte mít v lokální databázi (
/etc/passwd
a /etc/groups
) a NSS musíte mít nastavené tak, aby nejprve zkoušel soubory a pak až LDAP, nebo aby při nedostupnosti LDAPu pokračoval v ověřování dál přes soubory.
Dobrý den,
mám to chápat tak, že pokud mám v slapd.conf:
database bdb
suffix "dc=domena,dc=cz"
rootdn "cn=Administrator,dc=domena,dc=cz"
rootpw "{ssha}A55YdUvtLY5v/6phETq5INaLlLpYWlpTTA=="
tak to znamená, že LDAP server vyžaduje pro svůj start účet administrator a tento účet musí být také v /etc/passwd?
ldap
(pod root
em asi neběží, resp. po startu a zahájení naslouchání se asi práv root
a zbaví), tj. vlastníkem datových souborů je uživatel ldap
apod. Uživatele ldap
pak musí být nutné ověřit i bez běžícího LDAP serveru – tj. uživatel musí být v lokální databázi (v souboru /etc/passwd
) a tato databáze se musí prohledávat i při nedostupnosti LDAP serveru (nejlepší je, když se soubory prohledávají jako první – zpravidla jsou tam systémové účty, a nejspíš chcete, aby nebylo možné ani omylem tyto účty v LDAPu předefinovat).
Tiskni
Sdílej: