Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Zdravím,
modelová situace:
máte síť, která přiřazuje IP adresy přes DHCP. Pokud si tam někdo přinese nějakou škatulku (např. nějaký router), který má zapnutý DHCP server, tak způsobí docela chaos na síti.
Dá se nějak definovat, že ten váš DHCP server je ten jediný správný?
Dobry den.
Ano, nektere switche to umi.
Marek
Toto se nastavuje v konfiguracnim souboru dhcpd.conf
Je to tusim v direktive, kde definujete rozsah pridelovanych IP a reknete mu, ze ma byt autoritativni pro celou sit:
napr.:
subnet 192.168.1.0 netmask 255.255.255.0 {
authoritative;
range 192.168.1.2 192.168.1.210;
}
Dobry den.
A co kdyz to bude zapnute i na te skatulce?
Toto opravdu nejde vyresit na nicem jinem nez na "dratech", ktere vedi, odkud muze prijit odpoved a vsechny nelegalni odpovedi zahodi.
Pripadne vsichni klienti musi vedet, kde je dhcp server a ptat se cilene jenom jeho (ale to trosku potira vyhody dhcp konceptu jako takoveho).
Marek
Pokud umistujete aktivni prvky a mate DHCP, tak na skatulkach idealni to samozrejme vypnout.
Direktiva authoritative na vestine "levnejsich" switchu postacuje. Pokud pouzivate neco lepsiho, jako cisco, extreme atd. a mate separovane vlany do segmentu, pak muzete na danem portu povolit konkretni sitovy rozsah a mit v kazdem segmentu dhcp server. Tim i zajistite, ze vam bude IP pridelovat ten vas konkretni DHCP server, pripadne jeste pridelovane ip navazat na MACovku.
Dobry den.
Na 3comech(nic jineho neznam) jeste existuje moznost, ze na vsechnu requesty odpovida switch nastaveny jako proxy.
Switch se muze pro kazdou vlanu ptat postupne i vice serveru, takze to za vas resi i zalohu dostupnosti.
Marek
Doplneni informaci - u d-linku, ktere pouzivam se tato fce "dhcp snoping" nazyva "DHCP server dynamic binding".
Tiskni
Sdílej: