Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Ahoj,
chtel bych vas pozadat o radu. Onehda jsem se rozhodl nainstalovat sestre na natebook linux. Jelikoz se mi zatim nejvice libilo Ubuntu, tak jsem zvolil jej. Nicmene par minut po stratu mi Ubuntu 9.04 zamrzlo. To same i 8.10 a 8.04. Tak jsem zkusil Fedoru 10 a dostal jsem ten samy vysledek.
Notebook je MSI 1029, je to celkem stary kousek s integrovanym rafickym cipem ATI mobiliti radeon X700 a Turionem 64. Testoval jsem i pameti, jestly nejsou spatny, ale vsechny testy dopadly dobre. Windows XP tam bezi bezproblemu, ale sestre nevyhovuji, takze by bylo fajn, kdyby se tohle zamrzani dalo nejako vyresit.
Myslel jsem, jestly bych treba nenasel neco v lozích, ale nevim ani, ktere by to meli byt, kdyz system proste vytuhne, na obrazovce sviti vse, co bylo spusteno, ale nereaguje ani mys, ani klavesnice.
Jeste dodam, ze jsem skousel jak svobodne, tak i nesvobodne ovladace na grafiku, ale s obema to stale zamrza.
Nema nekdo nejaky napad, cim by to mohlo byt?
Prosím podrobnějš ... zatuhnou Xka? Ctrl+alt+bksp nedělá nic? Alt+SysRq taky tuhý a bez odezvy? V nouzi by mělo se jít napojit/otestovat funkčnost/život systému přes sériák. A samozřejmě přes ssh sledovat, co se děje.
Ano, vypada to, ze zatuhnou cely Xka. Tim ze nereaguje klavesnice jsem myslel, ze ani Ctrl+alt+bksp a Alt+SysRq nedela nic. Ale nejsem si jisty, ze je ve fedore hned po instalaci SysRq funkcni. Jedine co jde, je pouze tlacitko vypnuti, ktere ho "natvdro" vypne. Seriovy port bohuzel nemam, takze takto to neotestuji. Mohl bych skusit to SSH, ale zatim jsem to v zivote nedelal, takze nevim, jestly by se mi to povedlo.
Tiskni
Sdílej: