Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Změnil jsem práci a usedl k PC. S windows nemám vubec žádne zkušenosti. Jsou na celém disku v jednom oddilu, ale disk je zaplněn asi z 50%. Bohuzel si nemohu dovolit ztratit některé komerční programy!!!! Takže asi přerozdělení disku nebude to pravé. (sice v mých očích je to nejlepší, aby byly oba OS na jednom disku a při dotazu zavaděče bych si vybral, ovšem nejsu si jist, že dokážu neohrozit data)
Další mně napadá přidat do krabice další disk. Vím že Bios se dá nastavit, aby bootoval z prvního, nebo druhého. Ovšem kvůli spolupracovníkům, potřebuji aby se standartně prováděl boot windows. Takže lze nějak např. nastavit zavaděč, aby zavedl OS z druhého disku, nebo lze nastavit bios, abych při startu měl výběr?
Třetí věc co mně napadá jsou dvě krabice vedle sebe, ale lze se z windows přihlásit do druhého PC, tak jak je to v linuxu velmi snadné pomocí XDMCP?
Co by jste mi radili?
Bohuzel pan nepise jake je to PC, ale pise ze je to v zamestnani.
A kdyz vidim co maji firmy za letity HW tak bych tak maximalne doporucil virtualizovat M& DOS. Lin distro a jeste s X tak to ani nahodou.
Mozna vsak pan pracuje v dynamicke moderni firme - v tom pripade se omlouvam za kritiku.
A tato varianta je funkční pro dva disky? Jako že Grub nainstaluju na disk 1 a on mi natáhne jádro z disku 2?
Ja dost dobře nevím jak jsou ty PC vykoný a právě proto se mi moc do virtualboxu nechce. Ale ten druhej disk bych si tam zkusil pořídit. To znamená že při instalaci Archu, až přijde řada na Grub, tak pouze musím zadat, aby se nainstaloval na první disk a na bootovací oddíl windows. Správně? Jak poznám první oddíl ve windows. Jsou to XP. Teda víte někdo o nějakým návodu, nebo napíšete mi prosím jak se tato instalace Grubu provede.
Prva vec: udelejte si mage MBR disku co je nyni v PC - muze se hodit.
Zamontujte druhy disk do PC (prepnout na slave)
Nainstalujte na nej Archa a az budete u vyberu kam zavadec tak volte MBR prvniho disku.
Pokud u toho PC budete prevazne vy tak je jistejsi volit prepinani v BIOSu a nebo si nastavit aby BIOS zobrazoval dialog z ceho bootovat (pokud to teda umoznuje)
Kdyz budete mit zalohu MBR z prvniho disku tak se prakticky nemate ceho obavat, vzdy to date do puvodniho stavu a muzete skusit znova.
Bezva děkuji. Tohle jsem potřeboval, abych věděl, co si musím vyhledat za manuály. Tedy:
1. Najít ve windows MBR, jeho identifikaci, a jeho data.
2. Jak ho zálohovat
3. Jak do něj naistalovat GRUB
4. Nastevení Biosu
>>>1. Najít ve windows MBR, jeho identifikaci, a jeho data.
Nabootujte nejake live CD a nekam si ulozte vystup z dd:
Vubec live CD je velmi uzitecne - staci Vam nejaka minidistribuce (ja doporucuju Puppy)
2) dd if=/dev/hda of=zaloha_mbr.bin bs=512 count=1
(Disk nemusi byt hda ale muze byt sda)
Kterak zarabat s dd doufam vite. Jeho chybne pouziti muze mit fatalni nasledky.
3) provede instalator Archu
4) s tim si musite pohrat sam v nastaveni konkretniho BIOSu
Tiskni
Sdílej: