Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Ahoj,
snazim se rozjet sve AP na wifikarte (TL-WN560G) s cipem Atheros. Zatim jsem se dostal k:
modprobe -r ath_pci
modprobe ath_pci countrycode=276 autocreate=ap
ifconfig ath0 down
wlanconfig ath0 destroy
wlanconfig ath0 create wlandev wifi0 wlanmode ap
iwconfig ath0 essid dindo-wifi mode master channel 2 key 1234567890
ifconfig ath0 192.168.10.28
V
se se tvarim, ze je OK. AP je videt i na wifi klientovy (umisteny v jinem PC), na AP se lze i prihlasit. Windows tvrdi, ze se prihlasil, pro "overeni v siti pouzivam" WPA-PSK a patricny klic. Linux tvrdi, ze zadneho klientna na AP nema. Ale nepovedlo se mi prenest ani jeden ping. Kde muze byt chyba? Nevite, o nejakem moc peknem navodu jak na toto? Ac brouzdam uz patym dnem, tak jsem zadny hezky navod nenasel :-( Dalsi vec, ceo se mi nevedla, je nastavit AP, tak aby nepouzivat WAP -- to je ale druhotny.
Mozna bych mohl problem blize specifikovat. Zatim jedine co vim, je, ze sit z meho AP lze naskenovat a pripojit. Ale pri pingovani se z obou stran obe strany pakety odesilaji ale ani jenda strana pakety neprijma. --> zany paket neprojde.
Jeste mam jeden problem:
pri spusteni hostapd,ktery je nakonfigurovany podle http://www.abclinuxu.cz/clanky/site/jak-na-wifi-kartu-v-linuxu mi hodi chybu:
root@alix:~# /usr/sbin/hostapd /etc/hostapd/hostapd.conf
Configuration file: /etc/hostapd/hostapd.conf
Line 14: unknown configuration item ' driver'
1 errors found in configuration file '/etc/hostapd/hostapd.conf'
kde na radku 14 je:
driver=madwifi
Na forech jsem nasel tutez otazku, ale zadne odpovedi.
Potrebuju vubec k rozhozeni AP program hostapd?
Potrebuju vubec k rozhozeni AP program hostapd?
HostAP pouzivam pro chipset Prism2 na XI-626. Pro atheros se pouziva bud madwifi nebo primo ath5k v jadre. Je mozne, ze stale jeste plati, ze ath5k neumi rezim AP.
Na samotnou funkci AP (master) není hostapd nutný ani u XI-626. Pokud vím, tak hostapd je u této karty dobrý jen na WPA (802.1x, radius, ustanovení šifrovacích klíčů).
Před týdnem jsem zkoušel jednu kartu s Atherosem a ath5k z Linuxu-2.6.30 nešel přepnout do režimu master.
U ath5k jsou dva problémy: Starší verze měly režim master explicitně zakázaný (podle koukání do zdrojáku je v 2.6.30 už povolený). Druhý problém je, že wireless-tools neumí přepnout atheros do masteru, protože je tam navíc potřeba magie s priv_ctl. Tuhle magii prý umí hostapd. Jenže mě po nastartování hostpad 0.6.9 napsal, že se mu kartu stejně nepodařilo přepnout.
S madwifi-ng-0.9.4.4030.20090529 je stále možné provozovat (jsem otestoval) režim master jen s nastavením přes madwifi-ng-tools bez běžícího hostapd (bez WPA).
Dle mých dohadů s obyčejnějšími kartami je možné udělal AP za pomocí hostapd, který vytahuje rámce z karty a směruje je v user-space zpět do karty na cílového klienta (proto je v konfiguráku zmínka o nutnosti bridge rozhraní).
Mne se to teda nedari rozjet AP ani bez WAP, s WAP bych rad mel - idelane WAP-PSK. V Linuxu zadny WAP neni nastaven (iwconfid ath0 key off) a presto mi client hlasi (Wokna), ze se jedna o spojeni s WAP.
WAP = Wireless Application Protocol
WPA = Wifi Protected Access
iwconfid ath0 key
nenastavuje sdílené heslo pro WPA-PSK, ale šifrovací klíč pro WEP.
Poslední měsíc jsem měl tu smůlu, že jsem někomu rozjížděl klienta na Windows, vyzkoušel jsem tři různé chipsety a tolik zábavy jsem dlouho nezažil. Doporučuji rozjet si spojení mezi dvěma Linuxy (stačí zastrčit dvě karty do jednoho stroje) a pak se teprve trápit s Windows.
Tak mi to konecne zdarilo
1. hostapd hazel chybu u "driver":
-- v konfiguraku byla pred "driver=madwifi" mezera
2. nastaveny konfigurak pro hostapd tak, by fungovalo WPA
-- konfigurak stazen z http://madwifi-project.org/wiki/UserDocs/HostAP . Upraven je jen nazev site a heslo. Na Windows XP jede client jak tiktaky. Dlouhodobe zkusenosti nemam, pac jsem to prave rozjel
Dekuji vsem za "tukance".
Tiskni Sdílej: