Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ahoj,
snazim se rozjet sve AP na wifikarte (TL-WN560G) s cipem Atheros. Zatim jsem se dostal k:
modprobe -r ath_pci
modprobe ath_pci countrycode=276 autocreate=ap
ifconfig ath0 down
wlanconfig ath0 destroy
wlanconfig ath0 create wlandev wifi0 wlanmode ap
iwconfig ath0 essid dindo-wifi mode master channel 2 key 1234567890
ifconfig ath0 192.168.10.28
V
se se tvarim, ze je OK. AP je videt i na wifi klientovy (umisteny v jinem PC), na AP se lze i prihlasit. Windows tvrdi, ze se prihlasil, pro "overeni v siti pouzivam" WPA-PSK a patricny klic. Linux tvrdi, ze zadneho klientna na AP nema. Ale nepovedlo se mi prenest ani jeden ping. Kde muze byt chyba? Nevite, o nejakem moc peknem navodu jak na toto? Ac brouzdam uz patym dnem, tak jsem zadny hezky navod nenasel :-( Dalsi vec, ceo se mi nevedla, je nastavit AP, tak aby nepouzivat WAP -- to je ale druhotny.
Mozna bych mohl problem blize specifikovat. Zatim jedine co vim, je, ze sit z meho AP lze naskenovat a pripojit. Ale pri pingovani se z obou stran obe strany pakety odesilaji ale ani jenda strana pakety neprijma. --> zany paket neprojde.
Jeste mam jeden problem:
pri spusteni hostapd,ktery je nakonfigurovany podle http://www.abclinuxu.cz/clanky/site/jak-na-wifi-kartu-v-linuxu mi hodi chybu:
root@alix:~# /usr/sbin/hostapd /etc/hostapd/hostapd.conf
Configuration file: /etc/hostapd/hostapd.conf
Line 14: unknown configuration item ' driver'
1 errors found in configuration file '/etc/hostapd/hostapd.conf'
kde na radku 14 je:
driver=madwifi
Na forech jsem nasel tutez otazku, ale zadne odpovedi.
Potrebuju vubec k rozhozeni AP program hostapd?
Potrebuju vubec k rozhozeni AP program hostapd?
HostAP pouzivam pro chipset Prism2 na XI-626. Pro atheros se pouziva bud madwifi nebo primo ath5k v jadre. Je mozne, ze stale jeste plati, ze ath5k neumi rezim AP.
Na samotnou funkci AP (master) není hostapd nutný ani u XI-626. Pokud vím, tak hostapd je u této karty dobrý jen na WPA (802.1x, radius, ustanovení šifrovacích klíčů).
Před týdnem jsem zkoušel jednu kartu s Atherosem a ath5k z Linuxu-2.6.30 nešel přepnout do režimu master.
U ath5k jsou dva problémy: Starší verze měly režim master explicitně zakázaný (podle koukání do zdrojáku je v 2.6.30 už povolený). Druhý problém je, že wireless-tools neumí přepnout atheros do masteru, protože je tam navíc potřeba magie s priv_ctl. Tuhle magii prý umí hostapd. Jenže mě po nastartování hostpad 0.6.9 napsal, že se mu kartu stejně nepodařilo přepnout.
S madwifi-ng-0.9.4.4030.20090529 je stále možné provozovat (jsem otestoval) režim master jen s nastavením přes madwifi-ng-tools bez běžícího hostapd (bez WPA).
Dle mých dohadů s obyčejnějšími kartami je možné udělal AP za pomocí hostapd, který vytahuje rámce z karty a směruje je v user-space zpět do karty na cílového klienta (proto je v konfiguráku zmínka o nutnosti bridge rozhraní).
Mne se to teda nedari rozjet AP ani bez WAP, s WAP bych rad mel - idelane WAP-PSK. V Linuxu zadny WAP neni nastaven (iwconfid ath0 key off) a presto mi client hlasi (Wokna), ze se jedna o spojeni s WAP.
WAP = Wireless Application Protocol
WPA = Wifi Protected Access
iwconfid ath0 key
nenastavuje sdílené heslo pro WPA-PSK, ale šifrovací klíč pro WEP.
Poslední měsíc jsem měl tu smůlu, že jsem někomu rozjížděl klienta na Windows, vyzkoušel jsem tři různé chipsety a tolik zábavy jsem dlouho nezažil. Doporučuji rozjet si spojení mezi dvěma Linuxy (stačí zastrčit dvě karty do jednoho stroje) a pak se teprve trápit s Windows.
Tak mi to konecne zdarilo
1. hostapd hazel chybu u "driver":
-- v konfiguraku byla pred "driver=madwifi" mezera
2. nastaveny konfigurak pro hostapd tak, by fungovalo WPA
-- konfigurak stazen z http://madwifi-project.org/wiki/UserDocs/HostAP . Upraven je jen nazev site a heslo. Na Windows XP jede client jak tiktaky. Dlouhodobe zkusenosti nemam, pac jsem to prave rozjel
Dekuji vsem za "tukance".
Tiskni
Sdílej: