Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Ahoj, potreboval bych pomoct s problemem posilani souboru pomoci SCP pres Win ISA server.
OS: rhel5, pres samotnou proxy mi prochazeji data bez problemu, pouzivam NTLMAPS program, ktery vytvori virtualni proxy na 127.0.0.1:5865 a v konfiguraku mam zadany login a heslo. Yum stahuje aktualizace bez problemu.
Ale pri samotnem SCP nevim jak donutit OS aby pouzil jako odchozi ten port 5865. scp -P 5865 file user@server:/~ nejde.. Google poradil, v scp pouzit prikaz -load, ale nemam ulozenou zadnou session, navic kdyz si chci pustit putty, tak se snazi pripojit na X server a prestoze mi na stanici jede, tak mu se mu to nepodari. Potom taky google poradil ~/.ssh/config a do nej zadat data o serveru. At uz jsem tam zadal proxy server a nebo cilovy server, tak to pokazde spadne na Time Out.
Ale stahl jsou si program tunnel proxy a ten se mi na ten cilovy server zase pripoji:
[root@linux .ssh]# proxytunnel -v -p 127.0.0.1:5865 -d server:443
Connected to 127.0.0.1:5865 (local proxy)
Tunneling to server:443 (destination)
Communication with local proxy:
-> CONNECT server:443 HTTP/1.0
-> Proxy-Connection: Keep-Alive
<- HTTP/1.1 200 Connection established
<- Via: 1.1 ISA_SERVER
<- Connection: Keep-Alive
<- Proxy-Connection: Keep-Alive
Tunnel established.
Diky za radu,
Luba
scp -o "ProxyCommand /usr/bin/nc -X connect -x 127.0.0.1:5865 %h %p" file user@servera asi by siel pouzit aj ten proxytunnel:
scp -o "ProxyCommand proxytunnel -p 127.0.0.1:5865 -d %h:%p" file user@serverpripadne vyuzit, ze proxytunnel zvlada NTLM autentifikaciu sam a:
scp -o "ProxyCommand proxytunnel -N -d %h:%p" file user@servera pomocou optionov -t a -U a -P alebo -u a -p (si odskusaj) mu este nastrkat autentifikaciu pre ISA proxy a zaobides sa aj bez NTLMAPS.
Ahoj, diky za odpoved.
ten prvni command mi vyhodi error: [root@linux ~]# scp -o "ProxyCommand /usr/bin/nc -X connect -x ISA_SERVER host 443" file user@host:~/
nc: Proxy error: "HTTP/1.1 200 Connection established"
ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host
lost connection
A druhy i treti command mi jen otevre tunnel a pak ceka a ceka... k zadnemu spusteni SCP nedojde a nebo se mi to nevypise na STD_OUT..
Ahoj, ja jsem zkusil vic veci, ani jedna z nich nevysla, tu IP 127.0.0.1:5865 jsem tam mel taky, ale pokazde to spadne:
nc: Proxy error: "HTTP/1.1 200 Connection established"
ssh_exchange_identification: Connection closed by remote host
lost connection
S pouzitim proxytunnel si taky nevim rady, protoze jak pisu vys, tak mi to sice vytvori tunnel, ale dal uz to nic nedela..
Zdravicko, takze dneska uz s pomoci kolegy, ktery spravuje ISA server uz to fakci. Problem byl s povolenymi porty, protoze ISA server akceptoval jen 443 a cilovy server poslouchal jen na 22. Kazdopadne dekuji Semovi za radu a prikazy
OpenVPN v tom sslh nikde nevidím, je to nějaký další program nebo vaše vlastní implementace?
--port-share host port When run in TCP server mode, share the OpenVPN port with another application, such as an HTTPS server. If OpenVPN senses a connection to its port which is using a non-OpenVPN protocol, it will proxy the connection to the server at host:port. Currently only designed to work with HTTP/HTTPS, though it would be theoretically possible to extend to other protocols such as ssh.takze v configu mam
proto tcp port 442 port-share localhost 441 ...Na 443 sedi sslh, ktora SSH forwarduje na sshd (na 22/tcp) a SSL na 442/tcp, kde sedi OpenVPN, ktora dokaze rozlisit SSL spojenie splnajuce protokol OpenVPN (a obsluzi ho sama) a ine SSL spojenie, ktore forwarduje na apacha na 441/tcp. OpenVPN a apache maju rovnaky serverovsky SSL kluc.
Tiskni
Sdílej: