Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim,
mam nasledny problem, na tejto krabicke sa mi po(je)kazil Ethernet port a kedze ona iny port uz nema tak mam naslendy problem
potrebujem s neho vytiahnut data ktore na nom boli.
Disk som vybral vlozil ho do masinky nastartoval live dist. a disk som vydel ...
Moj problem je v tom ze disk je rozformatovany na niekolko casti a dany do raidu .... namountovalo mi to dva raidy .... na md4 som nasiel adresare z datami aj ked polovicu z nich mi ukazalo prazdnu ale pri info o disku mi ukazalo vsetko obsadene miesto.
Data s tohto disku ale neviem nijakym sposobom vykopirovat prec ... a velmi rad by som si ich zachranil.
DIK za kazdu radu
Ahoj,
co zkusit jednotlive oddily nakopirovat pomoci dd na jiny zdravy disk (ktery je rozdeleny podobne, jako ten pokazeny, ale nemas na nem zadna uzitecna data) a zkusit raid postavit na tom jinem zdravem disku?
no este teda skusim nasledovne
dd if=/dev/md4 of=/dev/sdb
z namountovaneho raidu na novy disk uvidime ci to prejde ;))
len pri dd ma hneva ze nevidim priebeh :)
Pošlete mu signál USR1, vyplivne vám info o průběhu na stderr.
On to tu před časem kdosi vzpomínal. Taky se dá použít tohle nebo tohle, minimálně to pv by mohlo být v běžných distribucích. Taky by se dalo použít dc3dd, ale oproti obyčejnému USR1 to všechno znamená trochu víc práce. Sám jsem jen jednou zkusil ze zajímavosti použít to pv, jinak si s USR1 vystačím.
Tiskni
Sdílej: