Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Zdravím všechny místní linuxové specialisty
Mám takový drobný xrandr problém. Vlastním vynikajicí grafickou kartu značky intel, integrovanou do notebooku.. A občas mám tu chut se kouknout na film na TV, k čemuž používám klasický Dsub kabel ( TV mám D-sub konektor). Problém je zde však s rozlišením. Na TV která má rozlišení 1080p.. tedy 1920x1080px mohu nastavit max rozlišení nějak okolo 1000x900px, což není FullHD.
Celý tento problém jsem identifikoval jako maximální velikost virtuální plochy (xrandr -q). Intuitivně jsem zkusil změnit tuto velikost přímo v xorg.conf volbou Virtual v sekci screen.. to vedlo ke zdárnému cíli, že jsem zvětšil velikost virtuální plochy a mohl jsem následně nastavit rozlišení, jaké jsem chtěl, ale dosáhl jsem neskutečně pomalého systému... tak dlouho scrollovat stránku jsem ještě neviděl..
Rád bych se tedy zeptal jak řešíte vy více monitorů, kdy jeden má takové rozlišení, že přeteče defaultní velikost virtuální plochy 2048x2048px.. a navíc není trvale připojen a chcete používat xrandr.
Zkoušel jsem i fedoru, kde je nějak nastavena velikost virtuální plochy na víc než má výchoze ubuntu a mohl jsem si nastavit libovolné rozlišení na TV i bez super scrollovacího efektu..
Ve svém ubuntu 9.04 mám nyní jádro 2.6.30 a ovladač intel je 2.7.99.
Intel nepodporuje větší vyrtuální plochu než 2048x2048px
Píšou to třeba tady na konci stránky
Nebo i jinde :)
A asi bych to řešil tak, že bych zhasl notebook a pustil jen VGA ve full HD,
Tam píší, že je nastaveno na 2048x2048, ale můžeš si to zvětšit přes xorg.conf (to je ta poslední věta, kde je to slovo increase :)). Což neříká nic o vlastnostech karty. A navíc jak jsem psal ve Fedora11 je výchoze nastaveno 4096x4096, jestli se nepletu. A je to nastaveno nějakým způsobem, jakým nejsem schopen napodobit a rád bych.. :)
Bohužel zhasnustí mi nějak napomohlo.. ale také mě to napadlo.. Asi by pomohlo vypnout LVDS a připojit kabel, ale pak je kapku těžké nastavím něco jiného.... i když by to asi mělo jít s využitím && :) zkusím
Myslel jsem hlavně větu: There is a known issue that DRI doesn't work on pre-965 if maximum is larger than 2048x2048.
A nepomůže nastavení počátku obou monitorů do levého horního rohu, tak aby se překryly a nebyly vedle sebe ?
Buď v "Rozlišení obrazovky" myšší nebo v xorg.conf pomocí ViewPort 0 0 jako doplněk k Virtual 2048 2048 ... co :) ?
Nejspíš je tvůj problém opravdu to že máš kartu intel 945GM a ta nepodporuje u rozlišení >2048*2048 direct rendering, to ale neznamená že nefunguje skrolování ve firefoxu !!!, když se nastaví virtuální plocha >4000*4000 (přibližně), tak to přestane přehrávat i video.
Normálně bych asi poradil zkusit novější drivery, v tomto případě bych spíš doporučil zkusit starší, tak 2.6.1, a v xorg.conf přidat do sekce "Device"
Option "AccelMethod" "XAA"
standartně se tam používá EXA, a u toho bylo skrolování ve firefoxu utrpení s virtuální plochou, nebo UXA, ale to mi s virtuální plochou nefunguje. Tímto nejspíše vyřeší skrolování, ale ne DRI (tzn. grafické efekty a hry nepůjdou pořád). To lze vyřešit jedině tak, že umístíš monitor notebooku pod televizi, tak aby se součet rozlišení vešel do toho 2048*2048. Pokud ovšem nepoužíváš grafické efekty a hry, pak je to jedno.
Ještě si možná zkontroluj, jesli nemáš ve firefoxu povolené plynulé skrolování, to může taky brzdit.
Jejda :) Vyzkouším to..
To umístění pod TV mě také napadlo a bylo by to defacto ideální řešení, jenže ono mi to stejně nenabídne v xrandr patřičné rozlišení a když si ho chci přidat sám, tak mi to oznámí, že tento mod nezná... mám 945GM. Dá se to nějak obejít? Bylo by to ideální řešení :)
je NUTNÉ do xorg.conf do sekce Section "Screen" umístnit aspoň toto:
SubSection "Display" Virtual 2048 2048 EndSubSection
A restartovat Xka.
Jinak je zbytečné s tím experimentovat (aspoň má zkušenost).
No a pak nějakou modifikaci tohoto:
xrandr --output LVDS --mode 1600x1200 --pos 0x0 --output VGA --mode 1600x1200 --pos 0x0
PS:A tady je možná nějaké info
Tiskni
Sdílej: