Byla vydána nová verze 25.07.26 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Ahoj, Mam taky dotaz, ked chcem vyvijat aplikacie v jave ktore pouzivaju oracle databazu, ktore z tychto dvoch prostredi je vhodnejsie?
"Java aplikacia ktora pouziva oracle DB" je priliš široký pojem.
Jedná sa o Oracle Forms? Je to desktop app, alebo to bude webapp? Ak webapp, bude to nad JSF, alebo JSP, Struts.... alebo čo ja viem čo ešte? Zišlo by sa to upresniť...
Bude to web aplikacia zalozena na JSF.
Osobne som testoval možnosti JDevelopera, IBM RAD, NetBeansov, Eclipse a SunStudio asi pred 2 rokmi, ked sme sa chystali prepísať našu webapp z Apache Cocoon do JSF.
Nakoniec sme ostali pri eclipse, s tým, že nepoužívame žiadne grafické klikátka - ale ručnú editáciu *.xhtml súborov. Na inom projekte úspešne používajú JBoss Studio (či ako sa to volá) - od RedHatu. JDeveloer u nás neuspel hlavne preto, že v porovnaní s Eclipse bol dosť pomalý a neohrabaný - napríklad čo sa množstva klávesových skratiek týka.
V každom prípade stojí za to všetky dostupné prostredia stiahnuť a vyskúšať (myslím, že okrem JBoss Studia) sú všetky zadarmo - aspoň na vyskúšanie. Druhá vec je spôsob riešenia danej app, a takisto vývoj, ktorým prešli dané prostredia od mojich posledných pokusov.
Je tu ale určitá pravdepodobnosť lepšej integrácie JDevelopera s Oracle, ale zas ..... ak to má byť sériozna J2EE app, tak nevidím dôvod priamo šahať z JSF na DB, ale použiť minimálne vrstvu BL - kde je skôr zaujímava integrácia s Hibernate alebo iBatis, či Spring alebo EJB
Pozeral som Jdeveloper, po nainstalovani je tam asi vsetko, co treba k vyvoji, len je to fakt oproti eclipsu citelne pomalsie, v eclipse ma mrzi ze som doposial nenasiel poriadny UML modeler.
Čo sa UML týka, tak to som ani v Eclipse nikdy nehľadal, u nás "krabičky" kreslia analytici v Enterprise Architectovi.
Asi by som sa viac držal úzkeho okruhu nasadenie - na návrh kľudne iný SW, ak danú úlohu zvláda lepšie a na vývoj zas osobitné prostredie... Osobne mám rád Eclipsu pre množstvo kláv. skratiek (NetBeans sa na to nechytajú).
Čo sa rýchlosti týka, v poslednom čase som na Eclipse (Ganymede - 3.4) dosť nadával práve pre rýchlosť - v projekte s niekoľko sto MB zdrojákov je pekne otravné čakať na jej zvláštne intervaly kompilácie, kedy nie je možné rozumným spôsobom pracovať... Neviem si ale predstaviť ako by to vyzeralo na JDevel, ktorý bol pomalý aj bez rozsiahleho projektu.
No a nieake Oracle features pluginy do eclipsu nepoznas ?
Tiskni
Sdílej: