Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »Dobrý den,
rovnou k věci. Při zapojení následujícím způsobem
-----ADSL2 Bridge------Router (ASUS WL500gP, PPPoE, NAT, DHCP, DNS)----LAN klienti
funguje vše, jak má. Avšak, pokud použiji místo routeru PC s Debianem,
-----ADSL2 Bridge------PC s Debianem(Celeron 1200MHz, PPPoE, NAT, DHCP, DNS)----LAN klienti
přestože 90 % všech služeb funguje stále bez problémů dále, prodlužuje se komunikační doba LAN klientů při prohlížení webů, zejména seznam.cz, email.cz, novinky.cz, sport.cz. Občas je nutné znovu zadat adresu (obnovit stránku), aby se stránka vůbec načetla). V podstatě se i domnívám, že daná chyba se týká pouze serverů, které provozuje seznam.cz.
Tento problém se týká pouze prvního připojení k danému serveru, při listování v dané doméně je vše již OK.
Nastavení debianu
PPPoE na ADSL nastaveno přes pppoe na eth1, server komunikuje s internetem naprosto bez jakýchkoliv problémů.
eth0 je iface pro komunikaci s LAN.
Vypnutí/zapnutí DHCP nemá vliv. DNS odezvy jsou také zřejmě v pořádku (na Debianu běží bind). Skript pro sdílení připojení je momentálně:
iptables -t nat -A POSTROUTING -o ppp0 -j MASQUERADE
echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
echo -n 65536 > /proc/sys/net/ipv4/ip_conntrack_max
echo -n 3600 > /proc/sys/net/ipv4/netfilter/ip_conntrack_tcp_timeout_established
Už nevím, kde hledat, co hledat či co zkoušet. Nejspíše se jedná někde o nějakou drobnost, ale opravdu netuším, kde ji najít.
Děkuji za každou radu, která povede k nalezení řešení.
Nemuze byt problem s MTU? Nesnizuje ho ten asus defaultne? Pri pouziti PPPoE se obvykle pouziva MTU 1492.
Tomas
eth0 (LAN) má MTU 1500 (klasický Ethernet)
ppp0 (PPPoE) má MTU 1492 (PPPoE)
eth1 (PPPoE nosič) má MTU 1500 (klasický Ethernet)
Na základě vašeho dotazu jsem zkusil snížil MTU eth1, aby bylo stejné jako MTU ppp0, přes která létají P-t-P data. Odpoledne od lidí proměřím (nejsem momentálně fyzicky na oné LAN).
ASUS má defultně nastavenu 1492 v menu pro připojení WAN (přičemž lze samozřejmě změnit). Jestli ale řeší PPPoE stejným způsobem jako Debian (na NIC připadají dva interface, jeden ppp0 a jeden ethX) netuším.
Pokud jsem jako primární DNS server nastavil přímo DNS od ISP (DHCP klientům místo Debianského DNS přidělovalo na prvním místě rovnou DNS ISP), problém vyřešen nebyl.
Pokud zde tedy problém je, jak ho řešit (případně "usvědčit"?)
Tiskni
Sdílej: