Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím, mám gateway, přes kterou teče cca 30MB Full duplex a časem mi vzrůstá odezva na tento server viz. příloha. Na serveru věží firewall (iptables) NAT a NAT 1:1. Nevíte co by toto mohlo způsobovat? Děkuji za reakce
Jak je na tom vyuziti pameti? Jsou na ty věži nejaky stavovy pravidla? Aktivni conntrack moduly ?
Vytížení procesoru do 12%
Využití paměti (celkově z 2Gb): Free 400Mb, Cache 1,4Gb, Buffer 162Mb
Load avarage 0,02
V podstatě je tam stavový firewall založený na tomto fw http://www.petricek.cz/mpfw/mpfw jen s drobnými úpravami. Stejný fw běží na dalších 2 routerech a bez problému.
Z grafu je vidět denní perioda (zlom každou 4. ranní hodinu) a pak delší asi týdení (zlom na počátku pondělí, výše hodnot si také odpovídají podle dne v týdnu).
Tohle jasně ukazuje na uměle vyvolané zpoždění. Něco jako shaping provozu.
Buď to je úmyslné (máte pod kontrolou celou cestu?) nebo se někde akumulují filtry, jejichž přítomnost přidává zpoždění a které si přidávají každý den a jednou týdně se vylijí.
Nastavení vašeho packetového filtru neznám. Neděláte tam něco takového?
(Mimochodem ten provoz je 30 MB/s nebo 30 Mb/s?)
Samozřejmě 30Mbps.
Shaping na stroji neběží, ty poklesy jsou způsbeny previdelným restartem mašiny. V podstatě bych se přikláněl k možnosti, že se něco někde akumuluje, ale kde co se mě zatím nepodařilo vypátrat :(
Jestli je to opravdu presne 4 rano, tak bych asi zkusil na jednu noc sebrat +x vsemu v cron.daily
Ten restart 1 týdně ve 4 ráno je záměrný. Jinak by latence na server stále vzrůstala. Je to provizorní řešení, než najdu to co to způsobuje.
Jak vysvětlíte denní periodu lámající se přesně ve 4? Podle mě se touhle dobou něco (pravidla v netfilteru, priorizační třídy, záznamy v tabulce spojení, ve směrovacích tabulkách, nebo třeba nějaké jiné vyhledávací tabulce jádra) stane a přidá to kupu záznamů do nějaké vyhledávací tabulky.
Prozkoumejte, crontab, jiné démony. Na síťový provoz kolem tohoto času bych příliš nesázel, protože kdyby to bylo způsobeno provozem, tak by byl patrný nárůst i během dne (leda že by přes vás tekl jen a kolem 4. nějaký zvláštní provoz, který vyvolá nějakou chybu v jádře).
Špatně jsem pochopil ten dřívější příspěvek se zlomem, myslel jsem ten 1 velký. Za to se omlouvám. Ale asi jste mě nasměroval zprávně, hledal jsem služby, které se pravidelně spouštějí a byla tam jedna, která by tam být neměla a je velice pravděpodobné, že ten skript provádí tuto akumulaci. Zkusím ho vypnout a uvidím. Zatím díky.
Zkusim to rict jinak. Paklize k narustu latence dochazi vzdy ve 4 rano, tak bych zkusil ( koukam jak jiz zmineno ) docasne vypnout cron ulohy, pravdepodobne neco v cron.daily. Ano, cetl jsem ze restart po tydnu je planovany, ten me tolik nezajima.
Tiskni
Sdílej: