OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravím, mám gateway, přes kterou teče cca 30MB Full duplex a časem mi vzrůstá odezva na tento server viz. příloha. Na serveru věží firewall (iptables) NAT a NAT 1:1. Nevíte co by toto mohlo způsobovat? Děkuji za reakce
Jak je na tom vyuziti pameti? Jsou na ty věži nejaky stavovy pravidla? Aktivni conntrack moduly ?
Vytížení procesoru do 12%
Využití paměti (celkově z 2Gb): Free 400Mb, Cache 1,4Gb, Buffer 162Mb
Load avarage 0,02
V podstatě je tam stavový firewall založený na tomto fw http://www.petricek.cz/mpfw/mpfw jen s drobnými úpravami. Stejný fw běží na dalších 2 routerech a bez problému.
Z grafu je vidět denní perioda (zlom každou 4. ranní hodinu) a pak delší asi týdení (zlom na počátku pondělí, výše hodnot si také odpovídají podle dne v týdnu).
Tohle jasně ukazuje na uměle vyvolané zpoždění. Něco jako shaping provozu.
Buď to je úmyslné (máte pod kontrolou celou cestu?) nebo se někde akumulují filtry, jejichž přítomnost přidává zpoždění a které si přidávají každý den a jednou týdně se vylijí.
Nastavení vašeho packetového filtru neznám. Neděláte tam něco takového?
(Mimochodem ten provoz je 30 MB/s nebo 30 Mb/s?)
Samozřejmě 30Mbps.
Shaping na stroji neběží, ty poklesy jsou způsbeny previdelným restartem mašiny. V podstatě bych se přikláněl k možnosti, že se něco někde akumuluje, ale kde co se mě zatím nepodařilo vypátrat :(
Jestli je to opravdu presne 4 rano, tak bych asi zkusil na jednu noc sebrat +x vsemu v cron.daily
Ten restart 1 týdně ve 4 ráno je záměrný. Jinak by latence na server stále vzrůstala. Je to provizorní řešení, než najdu to co to způsobuje.
Jak vysvětlíte denní periodu lámající se přesně ve 4? Podle mě se touhle dobou něco (pravidla v netfilteru, priorizační třídy, záznamy v tabulce spojení, ve směrovacích tabulkách, nebo třeba nějaké jiné vyhledávací tabulce jádra) stane a přidá to kupu záznamů do nějaké vyhledávací tabulky.
Prozkoumejte, crontab, jiné démony. Na síťový provoz kolem tohoto času bych příliš nesázel, protože kdyby to bylo způsobeno provozem, tak by byl patrný nárůst i během dne (leda že by přes vás tekl jen a kolem 4. nějaký zvláštní provoz, který vyvolá nějakou chybu v jádře).
Špatně jsem pochopil ten dřívější příspěvek se zlomem, myslel jsem ten 1 velký. Za to se omlouvám. Ale asi jste mě nasměroval zprávně, hledal jsem služby, které se pravidelně spouštějí a byla tam jedna, která by tam být neměla a je velice pravděpodobné, že ten skript provádí tuto akumulaci. Zkusím ho vypnout a uvidím. Zatím díky.
Zkusim to rict jinak. Paklize k narustu latence dochazi vzdy ve 4 rano, tak bych zkusil ( koukam jak jiz zmineno ) docasne vypnout cron ulohy, pravdepodobne neco v cron.daily. Ano, cetl jsem ze restart po tydnu je planovany, ten me tolik nezajima.
Tiskni
Sdílej: