Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačové hry Warhammer 40,000: Gladius - Relics of War a Hue. Na Epic Games Storu počítačovou hru Fallout: New Vegas - Ultimate Edition.
WordPress (Wikipedie), open source systém pro správu webového obsahu (CMS), zítra slaví 20 let. První verze byla vydána 27. května 2003.
Zdravím, mám gateway, přes kterou teče cca 30MB Full duplex a časem mi vzrůstá odezva na tento server viz. příloha. Na serveru věží firewall (iptables) NAT a NAT 1:1. Nevíte co by toto mohlo způsobovat? Děkuji za reakce
Jak je na tom vyuziti pameti? Jsou na ty věži nejaky stavovy pravidla? Aktivni conntrack moduly ?
Vytížení procesoru do 12%
Využití paměti (celkově z 2Gb): Free 400Mb, Cache 1,4Gb, Buffer 162Mb
Load avarage 0,02
V podstatě je tam stavový firewall založený na tomto fw http://www.petricek.cz/mpfw/mpfw jen s drobnými úpravami. Stejný fw běží na dalších 2 routerech a bez problému.
Z grafu je vidět denní perioda (zlom každou 4. ranní hodinu) a pak delší asi týdení (zlom na počátku pondělí, výše hodnot si také odpovídají podle dne v týdnu).
Tohle jasně ukazuje na uměle vyvolané zpoždění. Něco jako shaping provozu.
Buď to je úmyslné (máte pod kontrolou celou cestu?) nebo se někde akumulují filtry, jejichž přítomnost přidává zpoždění a které si přidávají každý den a jednou týdně se vylijí.
Nastavení vašeho packetového filtru neznám. Neděláte tam něco takového?
(Mimochodem ten provoz je 30 MB/s nebo 30 Mb/s?)
Samozřejmě 30Mbps.
Shaping na stroji neběží, ty poklesy jsou způsbeny previdelným restartem mašiny. V podstatě bych se přikláněl k možnosti, že se něco někde akumuluje, ale kde co se mě zatím nepodařilo vypátrat :(
Jestli je to opravdu presne 4 rano, tak bych asi zkusil na jednu noc sebrat +x vsemu v cron.daily
Ten restart 1 týdně ve 4 ráno je záměrný. Jinak by latence na server stále vzrůstala. Je to provizorní řešení, než najdu to co to způsobuje.
Jak vysvětlíte denní periodu lámající se přesně ve 4? Podle mě se touhle dobou něco (pravidla v netfilteru, priorizační třídy, záznamy v tabulce spojení, ve směrovacích tabulkách, nebo třeba nějaké jiné vyhledávací tabulce jádra) stane a přidá to kupu záznamů do nějaké vyhledávací tabulky.
Prozkoumejte, crontab, jiné démony. Na síťový provoz kolem tohoto času bych příliš nesázel, protože kdyby to bylo způsobeno provozem, tak by byl patrný nárůst i během dne (leda že by přes vás tekl jen a kolem 4. nějaký zvláštní provoz, který vyvolá nějakou chybu v jádře).
Špatně jsem pochopil ten dřívější příspěvek se zlomem, myslel jsem ten 1 velký. Za to se omlouvám. Ale asi jste mě nasměroval zprávně, hledal jsem služby, které se pravidelně spouštějí a byla tam jedna, která by tam být neměla a je velice pravděpodobné, že ten skript provádí tuto akumulaci. Zkusím ho vypnout a uvidím. Zatím díky.
Zkusim to rict jinak. Paklize k narustu latence dochazi vzdy ve 4 rano, tak bych zkusil ( koukam jak jiz zmineno ) docasne vypnout cron ulohy, pravdepodobne neco v cron.daily. Ano, cetl jsem ze restart po tydnu je planovany, ten me tolik nezajima.
Tiskni
Sdílej: