Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Zdravim, mam dva naprosto shodne stroje, jeden bezi a je pouzivan a druhy bych ctel mit jako zalohu, v pripade vypadku stroje prohodim a jede se dal. Naklonoval jsem si disky, ale pokud spustim zalozni stroj, nefunguje na nem sitova karta. Prosel jsem diskuze a jsem uz celkem zoufaly, pokud ten naklonovany disk strcim do druheho pocitace sit bezi. V HW to nebude na live distru sit bezi. Diky za nasmerovani
pocitac byl odpojeny od site, takze v tom by problem byt nemel. pokud pouziju vypis pomoci ifconfigu, tak tak zarizeni eth0 vubec nemam a v tom je ten problem. napada vas jeste neco?
ip link
, protože bůhví, co ifconfig
vlastně ukazuje. A pokud ta síťová karta jinde funguje, napadá mne jediná věc –¨nejde o přesně ten samý typ, jako u prvního počítače, a buď pro ni nemáte zakompilovanou podporu v jádře, nebo je podpora zkompilovaná jako modul, a ten se nenahraje.
prave ze jsou naprosto schodne. pokud ten naklonovany disk dam do puvodni stanice, tak sit bezi, pokud ho dam do zalozni sit nebezi, takze nahravani modulu bych laicky vyloucil. pri lsmod tam modul e100 je na obou stanicich. takze bych rekl ze je zaveden. jeste zitra zkusim ip link a uvidim.
lspci
jsou na obou počítačích stejné? Já jsem nepsal o tom, že by se nenahrál modul, ale že se nahraje modul, který je funkční pro první počítač ale ne pro druhý – což může nastat třeba v případě, kdy v druhém počítači je jiný typ síťové karty.
tak jsem na to ted koukal, sitove karty jsou stejne, ale po zadani ip link jsem se dozvedel, ze je tam zarizeni eth4, ktere ifconfig nevypsal, grrrrr
zarizeni eth4 jsem prejmenoval v /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules na eth0 a vse je OK, diky za pomoc
jeste dodatek, cele to bezi na distribuci Ubuntu server jadro 2.6.27-11-server
Budto to bude tim co psal Filip Jirsak, nebo pak napr, na debianu se pri startu udevu vytvari staticke pravidlo udevu, kde je prirazena MAC adresa sitovky na dany interface, treba eth0, kdyz se pak zmeni HW, tim padem i MAC adresa, tak se vytvori nove pravidlo a zarizeni treba eth1. A v pripade ze je tam nejaky firewall nastaveny na eth0 tak to samozrejme fungovat nebude.
Zkontrolujte si jestli to neni tim. To pravidlo je v
/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
Tiskni
Sdílej: