The Trump Organization spustila ve Spojených státech mobilní síť Trump Mobile s neomezeným tarifem The 47 Plan za 47,45 dolarů měsíčně a představila vlastní značku telefonů The T1 Phone s Androidem za 499 dolarů.
Vývojáři KiCadu se na svém blogu rozepsali o problémech KiCadu v desktopových prostředích nad Waylandem. KiCad běží, ale s významnými omezeními a problémy, které podstatně zhoršují uživatelský komfort a vývojáři je nedokážou vyřešit na úrovni KiCadu. Pro profesionální používání doporučují desktopová prostředí nad X11.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Zdravim, mam dva naprosto shodne stroje, jeden bezi a je pouzivan a druhy bych ctel mit jako zalohu, v pripade vypadku stroje prohodim a jede se dal. Naklonoval jsem si disky, ale pokud spustim zalozni stroj, nefunguje na nem sitova karta. Prosel jsem diskuze a jsem uz celkem zoufaly, pokud ten naklonovany disk strcim do druheho pocitace sit bezi. V HW to nebude na live distru sit bezi. Diky za nasmerovani
pocitac byl odpojeny od site, takze v tom by problem byt nemel. pokud pouziju vypis pomoci ifconfigu, tak tak zarizeni eth0 vubec nemam a v tom je ten problem. napada vas jeste neco?
ip link
, protože bůhví, co ifconfig
vlastně ukazuje. A pokud ta síťová karta jinde funguje, napadá mne jediná věc –¨nejde o přesně ten samý typ, jako u prvního počítače, a buď pro ni nemáte zakompilovanou podporu v jádře, nebo je podpora zkompilovaná jako modul, a ten se nenahraje.
prave ze jsou naprosto schodne. pokud ten naklonovany disk dam do puvodni stanice, tak sit bezi, pokud ho dam do zalozni sit nebezi, takze nahravani modulu bych laicky vyloucil. pri lsmod tam modul e100 je na obou stanicich. takze bych rekl ze je zaveden. jeste zitra zkusim ip link a uvidim.
lspci
jsou na obou počítačích stejné? Já jsem nepsal o tom, že by se nenahrál modul, ale že se nahraje modul, který je funkční pro první počítač ale ne pro druhý – což může nastat třeba v případě, kdy v druhém počítači je jiný typ síťové karty.
tak jsem na to ted koukal, sitove karty jsou stejne, ale po zadani ip link jsem se dozvedel, ze je tam zarizeni eth4, ktere ifconfig nevypsal, grrrrr
zarizeni eth4 jsem prejmenoval v /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules na eth0 a vse je OK, diky za pomoc
jeste dodatek, cele to bezi na distribuci Ubuntu server jadro 2.6.27-11-server
Budto to bude tim co psal Filip Jirsak, nebo pak napr, na debianu se pri startu udevu vytvari staticke pravidlo udevu, kde je prirazena MAC adresa sitovky na dany interface, treba eth0, kdyz se pak zmeni HW, tim padem i MAC adresa, tak se vytvori nove pravidlo a zarizeni treba eth1. A v pripade ze je tam nejaky firewall nastaveny na eth0 tak to samozrejme fungovat nebude.
Zkontrolujte si jestli to neni tim. To pravidlo je v
/etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules
Tiskni
Sdílej: