Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
Dobry den,
V uvodu bych se rad omluvil jestli uz je tohle tema nekde vyresene, bohuzel jsem ho nenasel. Tak jestlize mate chut a cas mi venovat par minut budu vam vdecny. Take bych rad zminil, ze jsem zkuseny clovek v IT svete ale NEJSEM programator.
K veci: Snazim se prijit na to jak si jednoduse vytvorit vlastni graficky intalator linuxu (samozrejme zalozeny na nejakem stavajicim), s balicky ktere chci ja, zalozeny na nejakem inteligentnim linuxu. Tedy chci vytvorit linuxuve dvd, ktere kdyz strcim do mechaniky a nabootuju. Nebude tu jina moznost nez typicka instalace a vyber disku (vsechno ostatni nebude mozno zmenit!) A linux se jednoduse nainstaluje tedy - instalace podobna windows. Po instalaci bude v systemu napriklad pozadi jake chci a na plose ikony jake chci. Predem prosim pro pripadne odpovedi typu: to je jedno strc tam nejake dvd s linuxem a vyber si balicky ktere potrebujes - ne to neni to co potrebuji...
Vlastne nejlepe by se mi osvedcilo, kdyby existoval nejaky jednoduchy graficky zpracovany program, ktery by me provedl jednoduchymi kroky. Kde bych nastavil, jak si instalaci predstavuji, popripade: jake moznosti vyberu instalace maji byt aktivni nebo skryty, jake balicky bez moznosti vyberu maji byt nainstalovane, jake pozadi bude na plose, jake ikony budou na plose, jake bude graficke schema ikon atd...
Verim, ze se mezi timhle uzasnym linuxuvym svetem, najde nejaka aplikace, ktera by splnila me predstavi, ze se najde nekdo kdo bude vedet jak na to jednoduse a rychle. Verim, ze kdyz se mi podari vytvorit neco takove, lide kolem mne a lide kolem mich znamich zacnou vice pouzivat linux a budu mit po ruce easy user friendly operacni system...
Dekuji za odpovedi, pripadne pravopisne chyby prosim prehlidnete,
s pozravem Tom
Dobrý den,
obávám se, že jednoduchá odpověď na Vaši otázku neexistuje. Jako inspirace by Vám mohlo posloužit například www.slax.org/ , nebo toto www.greenie.sk/ . Zkuste svůj dotaz položit autorům těchto distribucí, pokud odpověď nenaleznete v dokumentaci.
Asi nejjednodušeji realizovatelné by bylo, vytvořit si vlastní repozitář s balíčky, které chcete v systému mít a hodit jej buď na flash disk, nebo na nějaký ftp server, pokud máte tuto možnost a poté jej použít při instalaci.
S pozdravem
JH
Tiskni Sdílej: