Je tu opět apríl. Společnost Razer představila holící myš Razer Razer. Vědci z CERNu navrhují 25hodinový den. Společnost Elgato představila kolekci Elgato Home. Společnost Nothing Beer (5.1%). Další aprílové novinky například na April Fools' Day On The Web.
Před 25 lety byl uvolněn zdrojový kód balíku aplikací Netscape Communicator jako open source (např. dobová zpráva CNET), z čehož vzešel projekt Mozilla – ten si výročí nyní připomíná.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Dobry vecer,
mam dotaz ohledne group ID a user ID. Co vsechno ovlivni jejich zmena? Treba kdyz si tyto cisla zmenim pro sveho uzivatele na svem pocitaci? Projevi se to nejak v uzivani aplikaci nebo jiz vytvorenych a stazenych souborech?
Kdyz zmenite UID a GID, tak nebude mit prava ke svym souborum. Aplikaci se to netyka, ty jsou v systemu, co se tyce dat, tak pravdepodobne nebude mit uzivatel pravo pro zapis do sveho home, coz je jednoduche zmenit. Pokud na jinem stroji mel uzivatel data pod jinym UID a ten samy uzivatel je na lokalnim stroji zase pod jinym UID, tak bude vlastnik dat jiny.
Je otazka, proc to potrebujete upravit, zdali neni jiny zpusob jak veci resit.
Dobry den,
potrebuji to proto ze kdyz budu v zamestnani vyuzivat urcite zdroje tak tyto zdroje kontroluji moje UID a GID a ja si musim nastavit tyto hodnoty pro svojeho uzivatele na svem PC podle pridelenych hodnot. Jsem po celkem cerstve instalaci linuxu (cca dva dni), takze premyslim jak to udelat. Mam stazenych jen par dokumentu, ktere by sli celkem snadno nahrat treba na USB klic + plus jsem editoval /ect/fstab kvuli pripojeni vzdalenych disku. V podstate hledam zpusob jak to vyresit co nejjednoduseji.
Neslo by to vyresit tak ze zmenim GID a UID a nasledne pomoci chown zmenim vlastnika svojeho domovskeho adresare? Mimochodem jak resit situaci kdyz je muj uzivatel clenem i jine skupiny a zaroven ma na vzdalenem disku vytvoren (zatim prazdny) adresar?
potrebuji to proto ze kdyz budu v zamestnani vyuzivat urcite zdroje tak tyto zdroje kontroluji moje UID a GID a ja si musim nastavit tyto hodnoty pro svojeho uzivatele na svem PC podle pridelenych hodnotJakým způsobem k těm zdrojům přistupujete? UID a GID klientského počítače snad používá jenom NFS… Jinak stačí změnit příslušná čísla v
/etc/passwd
a /etc/groups
, a pak pomocí find
najít všechny soubory, jejichž vlastníkem nebo skupinou je staré UID/GID a nahraddit to za nové (při hledání můžete použít normálně přímo číslo UID/GID). Jiné změny by snad neměly být potřeba, pokud nepoužíváte nějaký podivný program, který by uživatele nebo skupiny adresoval přes čísla a ne přes jména.
Tiskni
Sdílej: