Byla vydána květnová aktualizace aneb nová verze 1.79 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.79 vyšlo také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Jak to bude s podporou rastrového grafického formátu JPEG XL ve webových prohlížečích? Google ji nedávno z Chrome a Chromia odstranil (#1178058#c84). Jednou z novinek beta verze Safari 17 je ale právě podpora JPEG XL. Vráti se JPEG XL do Chrome a Chromia (#1451807)? Dění kolem JPEG XL lze sledovat například na r/jpegxl.
Byla vydána nová stabilní verze 6.1 (aktuálně 6.1.3035.51) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 114. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Nový Vivaldi se pro Bing tváří jako Microsoft Edge (upravený User-Agent) a díky tomu v něm funguje Bing Chat. Vylepšeny byly Pracovní prostory (Workspaces). Podrobný přehled v Changelogu.
Linuxová distribuce ArchLabs Linux po šesti letech vývoje končí. Dobbie to zabalil.
David Tschumperlé v obšírném článku se spoustou náhledů shrnuje vývoj multiplatformního svobodného frameworku pro zpracování obrazu G'MIC (GREYC's Magic for Image Computing, Wikipedie) za poslední rok a půl.
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Co potřebuji pro funkcnost scriptu? Nemam žádný server a tvořím si stránky jen pro sebe. V podstatě se jen učím tvořit web. str.. Mám distro Archlinux a v repo je balíček PHP 5.2-*
Stačí to, nebo potřebuji Apache? K čemu je vlastě Apache (krom toho, že se stará o server)?
Apache budete potřebovat. Ten totiž z Vašeho počítače „udělá server“, ke kterému se pak můžete připojit webovým prohlížečem. Doporučoval bych nejdříve zkusit tento postup.
pacman -S apache
pacman -S php
Neco neni ok. V /etc./httpd/conf/https.conf nenajdu jedine slovo php. A potom take nemůžu najít žádný adresář, který se v návodu uvádějí.
httpd se nastatovalo
v tom návodu je zmíňka o adr. ~/public_html a je tam něco, jako že jestli chcu zpřístupnit tento adr celému světu. No nechcu. Chci ho jen pro sebe na testování php. Také je tam zmíňka, že musím změnit práva, aby se tam apache dostal, ale je to v tom samem odstavci. Nemůžu přijít na to, jestli si ten adr. udělá sám, když ty práva změním, nebo jeslti ho mám udělat já, ale ten odstavec se mi nelíbí. radši bych používal nějakej adresar, ke kterýmu má přístup a já si přidal práva pro přístup k tomuto adresáři. Přesně nevím jak to funguje, ale vůbec se mi nelíbí zpřístupňovat home pro všechny.
A to proč v tom conf. souboru neni ani zmíňka php nechápu vůbec.
prostě modul php v tom conf. není. V repozitářích nemůžu najít nic jako "mod_php", nebo "libphp"
Našel jsem tam php5_module.conf, ale nevím co s ním. Odkomentovat první řádek?
# Required modules: dir_module, php5_module <IfModule dir_module> <IfModule php5_module> DirectoryIndex index.php index.html AddHandler application/x-httpd-php .php AddHandler application/x-httpd-php-source .phps </IfModule> </IfModule>
Odkomentovat první řádek?Ne. A v jakém stavu to teď je? Funguje Apache? Co za chybu hází PHP?
apache funguje. Aspoň myslím, protože dokud ho nenastartuju, tak firefox na http://localhost nic nenajde a kdyz nastartuju httpd, tak aspoň něco zobrazí. Akorát mi tam chybí "powered by" jak je psáno v návodu. PHP nevím přesně jak ověřit, používám jen testovací str. co je v návodu a to bezúspěšně. Jinak jsem právě našel nějakou diskusi, kde říkají, že tam to "LoadModule php...." mám prostě vepsat. Momentálně se snažím najít, jestli je někde libphp5.so
<?php phpinfo(); ?>Pak ho zkusíš načíst prohlížečem. Pokud PHP funguje, objeví se taková dlouhá modrá tabulka s informacemi.
Dle návodu mám tento soubour v ~/public_html a ted jsem to jestě zkusil v tom /srv/http.
Nefunguje. Firefox sice zaregistruje, že je to php script, ale neporadí si sním
už jede, ale nechápu
dál-li v návodu odkaz http://localhost, je to OK a zobrazí se mi odkaz na soubor test.php - OK
Zadám-li http://localhost/test.php - OK
Ale kliknu-li na soubour ve správci souborů - otevřít čím (firefox) tak si s tím neporadí
Ale kliknu-li na soubour ve správci souborů - otevřít čím (firefox) tak si s tím neporadíAno, logicky. Protože to ani neprojde přes Apache. To se otevře z disku, ne přes HTTP...
Našel jsem ho v /etc/http/modules. Stále jsem ho hledal někde v /lib, nebo /usr/lib
Připsal jsem ten řádek a objevil jsem ještě jeden zajímavý návod, cihan.me/installing-sugarcrm-community-edition-on-arch-linux/, ale k bodu 16. Nerozumím té poznámce ohledně "include" a bodu 17. nerozumím vůbec.
/etc/httpd/conf/http.conf LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so LoadModule php5_module modules/libphp5.so . # # DirectoryIndex: sets the file that Apache will serve if a directory # is requested. # <IfModule dir_module> DirectoryIndex index.html </IfModule> . .DocumentRoot "/srv/http" # Various default settings Include conf/extra/httpd-default.conf #php Include conf/extra/php5_module.conf
*/httpd-userdir.conf # Settings for user home directories # # Required module: mod_userdir # # UserDir: The name of the directory that is appended onto a user's home # directory if a ~user request is received. Note that you must also set # the default access control for these directories, as in the example below. # UserDir public_html # # Control access to UserDir directories. The following is an example # for a site where these directories are restricted to read-only. # <Directory "/home/*/public_html"> AllowOverride FileInfo AuthConfig Limit Indexes Options MultiViews Indexes SymLinksIfOwnerMatch IncludesNoExec <Limit GET POST OPTIONS> Order allow,deny Allow from all </Limit> <LimitExcept GET POST OPTIONS> Order deny,allow Deny from all </LimitExcept> </Directory>
/etc/php/php.ini open_basedir = /srv/http/:/home/:/tmp/:/usr/share/pear/
vážně nevím, co ještě může chtít.
Tiskni
Sdílej: