Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Co potřebuji pro funkcnost scriptu? Nemam žádný server a tvořím si stránky jen pro sebe. V podstatě se jen učím tvořit web. str.. Mám distro Archlinux a v repo je balíček PHP 5.2-*
Stačí to, nebo potřebuji Apache? K čemu je vlastě Apache (krom toho, že se stará o server)?
Apache budete potřebovat. Ten totiž z Vašeho počítače „udělá server“, ke kterému se pak můžete připojit webovým prohlížečem. Doporučoval bych nejdříve zkusit tento postup.
pacman -S apache
pacman -S php
Neco neni ok. V /etc./httpd/conf/https.conf nenajdu jedine slovo php. A potom take nemůžu najít žádný adresář, který se v návodu uvádějí.
httpd se nastatovalo
v tom návodu je zmíňka o adr. ~/public_html a je tam něco, jako že jestli chcu zpřístupnit tento adr celému světu. No nechcu. Chci ho jen pro sebe na testování php. Také je tam zmíňka, že musím změnit práva, aby se tam apache dostal, ale je to v tom samem odstavci. Nemůžu přijít na to, jestli si ten adr. udělá sám, když ty práva změním, nebo jeslti ho mám udělat já, ale ten odstavec se mi nelíbí. radši bych používal nějakej adresar, ke kterýmu má přístup a já si přidal práva pro přístup k tomuto adresáři. Přesně nevím jak to funguje, ale vůbec se mi nelíbí zpřístupňovat home pro všechny.
A to proč v tom conf. souboru neni ani zmíňka php nechápu vůbec.
prostě modul php v tom conf. není. V repozitářích nemůžu najít nic jako "mod_php", nebo "libphp"
Našel jsem tam php5_module.conf, ale nevím co s ním. Odkomentovat první řádek?
# Required modules: dir_module, php5_module <IfModule dir_module> <IfModule php5_module> DirectoryIndex index.php index.html AddHandler application/x-httpd-php .php AddHandler application/x-httpd-php-source .phps </IfModule> </IfModule>
apache funguje. Aspoň myslím, protože dokud ho nenastartuju, tak firefox na http://localhost nic nenajde a kdyz nastartuju httpd, tak aspoň něco zobrazí. Akorát mi tam chybí "powered by" jak je psáno v návodu. PHP nevím přesně jak ověřit, používám jen testovací str. co je v návodu a to bezúspěšně. Jinak jsem právě našel nějakou diskusi, kde říkají, že tam to "LoadModule php...." mám prostě vepsat. Momentálně se snažím najít, jestli je někde libphp5.so
<?php phpinfo(); ?>Pak ho zkusíš načíst prohlížečem. Pokud PHP funguje, objeví se taková dlouhá modrá tabulka s informacemi.
Dle návodu mám tento soubour v ~/public_html a ted jsem to jestě zkusil v tom /srv/http.
Nefunguje. Firefox sice zaregistruje, že je to php script, ale neporadí si sním
už jede, ale nechápu
dál-li v návodu odkaz http://localhost, je to OK a zobrazí se mi odkaz na soubor test.php - OK
Zadám-li http://localhost/test.php - OK
Ale kliknu-li na soubour ve správci souborů - otevřít čím (firefox) tak si s tím neporadí
Ale kliknu-li na soubour ve správci souborů - otevřít čím (firefox) tak si s tím neporadíAno, logicky. Protože to ani neprojde přes Apache. To se otevře z disku, ne přes HTTP...
Našel jsem ho v /etc/http/modules. Stále jsem ho hledal někde v /lib, nebo /usr/lib
Připsal jsem ten řádek a objevil jsem ještě jeden zajímavý návod, cihan.me/installing-sugarcrm-community-edition-on-arch-linux/, ale k bodu 16. Nerozumím té poznámce ohledně "include" a bodu 17. nerozumím vůbec.
/etc/httpd/conf/http.conf LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so LoadModule php5_module modules/libphp5.so . # # DirectoryIndex: sets the file that Apache will serve if a directory # is requested. # <IfModule dir_module> DirectoryIndex index.html </IfModule> . .DocumentRoot "/srv/http" # Various default settings Include conf/extra/httpd-default.conf #php Include conf/extra/php5_module.conf
*/httpd-userdir.conf # Settings for user home directories # # Required module: mod_userdir # # UserDir: The name of the directory that is appended onto a user's home # directory if a ~user request is received. Note that you must also set # the default access control for these directories, as in the example below. # UserDir public_html # # Control access to UserDir directories. The following is an example # for a site where these directories are restricted to read-only. # <Directory "/home/*/public_html"> AllowOverride FileInfo AuthConfig Limit Indexes Options MultiViews Indexes SymLinksIfOwnerMatch IncludesNoExec <Limit GET POST OPTIONS> Order allow,deny Allow from all </Limit> <LimitExcept GET POST OPTIONS> Order deny,allow Deny from all </LimitExcept> </Directory>
/etc/php/php.ini open_basedir = /srv/http/:/home/:/tmp/:/usr/share/pear/
vážně nevím, co ještě může chtít.
Tiskni
Sdílej: