Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Lze zaridit aby se na kazdem monitoru rozbehl zvlast xserver, budes tak mit dva screeny. A na jednom si nechas zobrazit (prepnes na) plochu 1 a na druhem plochu 2.
Ale tedka nevim do jake miry to budou dva screeny, respektive jestli kdyz okno z screenu1/plochy1 posles na screen1/plochu2, to znamena ze to bude i na screenu2/plose2. Ale nejspis ne...
Jsem to chtel nedavno zkusit(dva monitory), ale externi monitor se rozhodl ze se rozbije :).... takze nevim.
Todle mi pomohlo:
www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu/
Dost podle me potom jeste zalezi na WindowsManageru - ja pouzivam 'awesome' a ten mi dava velkou kontrolu nad tim co se kde zobrazi a jak se to kam bude presouvat....
Virtual W H
v xorg.conf) a monitory jsou jakoby pohledova okna na tuto plochu. Tento zpusob chovani je podle me doslova nepouzitelny. Problem je, ze jedine reseni v pripade ovladace intel
je, jak to tady bylo uvedeno window manager.
V tehle veci kraluji tilovaci window managery. Co vim - podporuje to awesome a xmonad. Z "normalnich" windowmanageru nevim snad o zadnem, ktery by toto podporoval.
Česky by se daly pojmenovat jako dláždící správci plochy podle toho, že se snaží pomocí oken vydlážit celou viditelnou plochu. Jedno okno se tedy roztáhne na celou plochu, dvě se o ni podělí atd. Při větším počtu oken je vidět,o jak názorné pojmenování jde. Příkladem je třeba jed na krysy (ovládá se klávesnicí).
P.S.: Slova jako „tilovací“ jsou ukázkovým příkladem zbraně hromadného prznění jazyků, v tomto případě češtiny a angličtiny.
Pokud chceš nasměrovat tak tato funkce není v moderních driverech podporovaná, zkus sehnat někde drivery řady 1.7 tam to ještě šlo, bohužel v portage už nejsou.
Nastavení xorg.con bylo nějaké takovéto, něco podobného mi fungovalo
Section "ServerLayout"
Identifier "double"
Screen 0 "Screen0"
Screen 1 "Screen1" LeftOf "Screen0"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
trochu víc informací je tady http://www.gentoo-wiki.info/HOWTO_Dual_Monitors ale počítej s tím, že okna nejdou přesouvat z jedné obrazovky na druhou a navíc s nejsem úplně jistý jestli mi mi šlo DRI, ale to mohlo být i nčím jiným. Navíc na takhle starý drivery je potřeba starší xorg-x11, xorg-server, libdrm, ... Abych to shrnul, nemá to cenu :) Na co vůbec potřebuješ DRI? Já bez toho žiji celkem spokojeně.
Tiskni
Sdílej: