Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.19.0. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Kvůli "převzetí Gitei" společností Gitea Limited byl v prosinci loňského roku představen fork Gitei s názvem Forgejo (Codeberg).
Byla vydána nová verze 5.11 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Nově je používán zram. Tor Browser byl aktualizován na verzi 12.0.4. Thunderbird na verzi 102.9.0.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Lorelai (ProtonDB).
Curl, řádkový nástroj a knihovna pro přenos dat po různých protokolech, slaví 25 let. Vydána byla nová verze 8.0.0. Mimo jiné řeší 6 zranitelností.
V sobotu 25. března proběhne Arduino Day 2023. Od 14:00 lze sledovat oficiální stream. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V Česku jsou aktuálně registrovány dvě: v Praze na Matfyzu a v Poličce v městské knihovně.
Fabrice Bellard, tvůrce FFmpeg nebo QEMU, představil TextSynth Server. Jedná se o webový server nabízející REST API k velkým AI jazykovým modelům. CPU verze je k dispozici zdarma jako binárka pod licencí MIT. GPU verze je komerční. Vyzkoušet lze na stránkách TextSynth.
Na konferenci LibrePlanet 2023 byly vyhlášeny ceny Free Software Foundation. Oceněni byli Eli Zaretskii za dlouhodobé příspěvky (správce Emacsu), Tad „SkewedZeppelin“ za nové příspěvky (správce DivestOS, distribuce Androidu) a projekt GNU Jami za společenský přínos.
Lze zaridit aby se na kazdem monitoru rozbehl zvlast xserver, budes tak mit dva screeny. A na jednom si nechas zobrazit (prepnes na) plochu 1 a na druhem plochu 2.
Ale tedka nevim do jake miry to budou dva screeny, respektive jestli kdyz okno z screenu1/plochy1 posles na screen1/plochu2, to znamena ze to bude i na screenu2/plose2. Ale nejspis ne...
Jsem to chtel nedavno zkusit(dva monitory), ale externi monitor se rozhodl ze se rozbije :).... takze nevim.
Todle mi pomohlo:
www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu/
Dost podle me potom jeste zalezi na WindowsManageru - ja pouzivam 'awesome' a ten mi dava velkou kontrolu nad tim co se kde zobrazi a jak se to kam bude presouvat....
Virtual W H
v xorg.conf) a monitory jsou jakoby pohledova okna na tuto plochu. Tento zpusob chovani je podle me doslova nepouzitelny. Problem je, ze jedine reseni v pripade ovladace intel
je, jak to tady bylo uvedeno window manager.
V tehle veci kraluji tilovaci window managery. Co vim - podporuje to awesome a xmonad. Z "normalnich" windowmanageru nevim snad o zadnem, ktery by toto podporoval.
Česky by se daly pojmenovat jako dláždící správci plochy podle toho, že se snaží pomocí oken vydlážit celou viditelnou plochu. Jedno okno se tedy roztáhne na celou plochu, dvě se o ni podělí atd. Při větším počtu oken je vidět,o jak názorné pojmenování jde. Příkladem je třeba jed na krysy (ovládá se klávesnicí).
P.S.: Slova jako „tilovací“ jsou ukázkovým příkladem zbraně hromadného prznění jazyků, v tomto případě češtiny a angličtiny.
Pokud chceš nasměrovat tak tato funkce není v moderních driverech podporovaná, zkus sehnat někde drivery řady 1.7 tam to ještě šlo, bohužel v portage už nejsou.
Nastavení xorg.con bylo nějaké takovéto, něco podobného mi fungovalo
Section "ServerLayout"
Identifier "double"
Screen 0 "Screen0"
Screen 1 "Screen1" LeftOf "Screen0"
InputDevice "Mouse0" "CorePointer"
InputDevice "Keyboard0" "CoreKeyboard"
EndSection
trochu víc informací je tady http://www.gentoo-wiki.info/HOWTO_Dual_Monitors ale počítej s tím, že okna nejdou přesouvat z jedné obrazovky na druhou a navíc s nejsem úplně jistý jestli mi mi šlo DRI, ale to mohlo být i nčím jiným. Navíc na takhle starý drivery je potřeba starší xorg-x11, xorg-server, libdrm, ... Abych to shrnul, nemá to cenu :) Na co vůbec potřebuješ DRI? Já bez toho žiji celkem spokojeně.
Tiskni
Sdílej: