Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Mám webserver se dvěma veřejnými IP adresami, kde mi běhá mysql na localhostu. Potřeboval bych ale forwardovat z localhostu na jednu z těch dvou IP adres port 3306 ale nějak mi to nejde.
Ty dvě IP adresy mi přichází jednou síťovkou do BR0 a BR0:1 zkusil jsem tedy vyplodit:
iptables -A FORWARD -p tcp -m tcp --dport 3306 -j ACCEPT
iptables -t nat -A PREROUTING -d 127.0.0.1 -i lo -p tcp -m tcp --dport 3306 -j DNAT --to-destination <verejna IP>:3306
což tedy nejde nejsem v iptables sběhlý tak nevím jak diagnostikovat chybu případně jak to řešit.
Ideálně bych chtěl tento port povolit jen pro dvě veřejné IP adresy ale to už bych asi chtěl moc takže to ošetřím pomocí vymezení přítupu uživatelů MySQL
Děkuji za reakce
to ale nemohu, protoze na localhostu je zavislych hodne nastaveni
No to nevím že by to šlo. Pokud to jde tak jak ? když tam zadám dvě IP oddělené mezerami tak tam nic nejede na verejne IP se mi sluzba neprojevi a zustava dale jen na localhostu. Nebo se to dela jinak ?
iptables -t nat -A PREROUTING -d <verejna IP> -p tcp -m tcp --dport 3306 -j DNAT --to-destination 127.0.0.1:3306Přístup na příslušný port z venčí nepovolujete v řetězci FORWARD, ale v INPUT. Pokud chcete povolit přístup jen dvěma IP adresám, můžete to udělat např. takhle:
iptables -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 3306 -s <jedna_povolena_IP> -j ACCEPT iptables -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 3306 -s <druha_povolena_IP> -j ACCEPT iptables -A INPUT -p tcp -m tcp --dport 3306 -j DROPPřípadně efektivnější by bylo vytvořit si na to speciální řetězec, kam pošlete vše na port tcp/3306, a tam už budete testovat jen zdrojovou IP adresu. Koncepčně lepší je na firewallu tohle neřešit a vyřešit to až přístupovými právy v MySQL (přístupová práva pak může přidělovat jen administrátor databáze a nepotřebuje k tomu součinnost administrátora firewallu), ale otázka je, zda můžete síťovému a autentizačnímu modulu MySQL věřit tolik, že je necháte volně dostupné z internetu – jestli třeba ustojí DoS útok apod. Já osobně bych tomu u databází asi moc nevěřil a raději bych přeci jen provoz blokoval už na firewallu.
Tak bohuzel zkusil jsem to a nefunguje. Jak bych mel zjistit az kam se spojeni dostalo ? nekde prece musi byt problem.
tcpdump -ni eth0 'port 3306'kde místo eth0 dejte jméno síťového rozhraní s veřejnou IP adresou, na kterou se připojujete.
Tiskni
Sdílej: