Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
David Buchanan na svém blogu rozebírá zranitelnost acropalypse (CVE-2023-21036) telefonů Google Pixel. Z výřezu (crop) snímku obrazovky vytvořeného integrovanou aplikací Markup může být možné částečné obnovení původního snímku obrazovky. Viz tweet Simona Aaronse. Vyzkoušet lze webovou aplikaci acropalypse.app. Opraveno v březnové aktualizaci.
ddns-update-style none; authoritative; log-facility local7; subnet 192.168.0.0 netmask 255.255.255.0 { option domain-name "semo"; option domain-name-servers 192.168.0.1; server-name "semo"; option routers 192.168.0.1; option broadcast-address 192.168.0.255; default-lease-time 3600; max-lease-time 86400; range 192.168.0.2 192.168.0.254; } host dualboot { hardware ethernet 00:03:0D:38:58:F0; fixed-address 192.168.0.4; option host-name "dualboot"; } host vista { hardware ethernet 00:1F:E2:10:46:4B; fixed-address 192.168.0.5; option host-name "vista"; }(Ano, mohol by som to vzdat a nakonfigurovat dynamicke updatovanie DNS a tym sa vyhnut bordelu v sieti, ale chcel by som nielen korektne DNS mena ale aj fixne adresy.)
range vyjadřuje rozsah pro dynamické přidělování. Proto by range neměl zahrnovat adresy vyjmenované přes fixed-address.
Když si IP nejaký user nastavi ručo, má smůlu, a jeho DNS záznam na jeho ruční IP nepovede. S tím je tazatel asi smířený.
fixed address: vtip je v tom, že ten řádek neznamená, že tu IP nepřidělí jinému stroji. Když to nema admin ručně ošefované, tak se stává, že tu IP server přidělí znova. Užitečná funkce (ironie).
Podle RFC 2131 když klient pošle DHCPINFORM, server mu nesmí přidělit IP ani prodloužit čas. Má mu jen poslat nastavení sítě (ten paket používají prohlížeče pro autodetekci nastavení proxy - WPAD).
Já to tipuji tak, že ta Vista si pamatuje nějakou starou IP (což se smí i napříč rebooty), po zapojení kabelu jen ověří že té IP adrese ještě nevypršel čas, provede duplicate IP address detection pomocí ARP paketů, asi zkusí pingnout na router (XP to dělá), Vista asi navíc zkusí exitenci DHCP serveru. Což je vše OK.
Není možné, že si tu divnou IP pamatuje proto, že bylo před tím v jiné síti?
No, když klient posílá DHCPINFOR, neptá se na svou IP adresu, ale jen na nastavení sítě obecně.
V RFC nebo snad v dějakém draftu jsem zahlédl zdokumentovanou možnost, že by server poslal nějaký paket a klient, který by tu metodu podporoval (což nemusí), tak by měl zkusit IP získat znova. Ale nějak nevím, jak to najít.
Spíše bych se do Vist podíval, od koho (jakého serveru) mají tu divnou IP adresu.
Tiskni
Sdílej: