Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Byla vydána nová stabilní verze 23.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Stoat. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Příspěvek na blogu CZ.NIC upozorňuje na nový útok na weby v Česku. Na honeypotech na Turrisech byla zaznamenána nová aktivita útočníků - probíhající útok na FTP servery, které se vyskytují na stejné IP adrese, jako aktivní WEB server.
Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Chci si pronajmout virtualhost. mám ho teď na zkoušku. Problém je v tom že když spustím instalaci tak během instalace debian nepozná síťovou kartu. (image byl ten větší netinst na 150mb). Bez síťovky je mi to jak se říká na čočku.
Když jsem v konzoli dal lspci tak mi to našlo síťovku ale v seznamu ovladačů žádná nepasuje. (nejprve jsem to hádal na pcnet32 ale ten to nebyl)
03:00.0 Ethernet controller: VMware Inc Device 07b0 (rev 01)
co teď ? přece tam nebudu cpát ubuntu-server. Nebo ano ?
Dobry den.
Na VMware ESX provozujeme debian lenny,etch bez problemu se sitovou kartou (pcnet32, po instalaci vmwaretools vmxnet).
Je pravda, ze jsem tam u etch asi nikdy nespustel oficialni instalaci, ale lenny tam jeden externista nedavno instaloval z normalniho debianiho cd - takze to urcite fungovalo.
Marek
ono dost zalezi na tom o jaky vmware se jedna - na vmware serveru bylo mozne emulovat intel e1000 (to mam vyzkousene na vmware serveru 2 hostovanem na vistach, takze to primo asi nepomuze, ale zakompilovat do vmware serveru by to melo jit i na linuxovem ci obdobnem hostu) u ESX to asi neni mozne, ale nejsem si jist - to odzkousene nemam...
There's an undocumented configuration option for the virtual machines that enables VMWare Server to emulate Intel E1000 hardware instead of the AMD Lance. To use it, edit the .vmx file and put ethernet0.virtualDev="e1000" in the appropriate place (anywhere).
přiznám se že nejsem moudrý z toho co říkáte ten hosting není můj a kvůli mne nic určite konfigurovat nebudou. Takže jsem bez šance ?
asi nezbude nic jineho nez se zeptat nebo rovnou vyzkouset...
Tiskni
Sdílej: