Boudhayan "bbhtt" Bhattcharya v článku Uzavření kapitoly o OpenH264 vysvětluje, proč bylo OpenH264 odstraněno z Freedesktop SDK.
Představeny byly nové verze AI modelů: DeepSeek V3-0324, Google Gemini 2.5 a OpenAI 4o Image Generation.
XZ Utils (Wikipedie) byly vydány ve verzi 5.8.0. Jedná se o první větší vydání od backdooru v XZ v loňském roce.
Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Ahoj,
mohl by mi sem někdo po lopatě napsat jak rozběhat dva klienty Ekiga za serverem s iptables a ipmasq? Na včech třech strojích je Debian. Ten server má veřejnou IP, ty dva klienti pochopitelně ne. Přečetl jsem kde co a pochopil, že musím asi nainstalovat siproxd na ten server a asi i něco povolit v iptables (port 5060 a rozsah pro RTP 7080-7090) ale bez úspěchu. Pokud spustím Ekigu přímo na serveru, tak se vpohodě zaregistruje na ekiga.net, pokud z klienta tak píše, že nelze provést registraci a chyba 408. Vůbec jsem na to nikde nenašel vzorový příklad a přitom mi to příjde jako celkem běžná konfigurace. Nebo všichni jedete VoIP s veřejných IP adres? Zkoušel jsem to trasovat přes tshark na tom serveru ale aby se v tom prase vyznalo
Tak jsem to nakonec hacknul, ale trvalo mi to. Největší zádrhel byl asi v siproxd neboť verze která je v unstable Debianu zdá se neumí běžet v chroot a je potřeba zakomentovat parametr chrootjail, pak se siproxd rozběhne korektně. Příslušná pravidla pro iptables, která mě to také donutilo nastudovat jsou:
iptables -t filter -A INPUT -m udp -p udp -i $VEREJNA_IP --dport 5060 -j ACCEPT
iptables -t filter -A INPUT -m udp -p udp -i $VEREJNA_IP --dport 7070:7080 -j ACCEPT
Předpokladem je, že z vnitřní sítě na vnitřní rozhraní routeru je vše povoleno. Toto mi stačilo. Zádrhel byl opravdu v tom korektním nastartování siproxd. V klientu ekiga je pak potreba zadat jako sip proxy právě adresu vnitřního rozhraní routeru!
Tiskni
Sdílej: