GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Ahojte, mam system na ktorom mam volume group a pod nou 4 LVM disky...takto to mam na 3 strojoch.
Teraz som sa rozhodol kupit jeden storage na ktory nainstalujem system a vytvorim novu volume group, na tento system moutnem aj disky zo spominanych strojov. Ako na novom systeme dostanem tieto LVMka do VG?
Dakujem.
Myslíte přidat PVs ze starých strojů do VG na novém stroji?
Vyexportuje si bloková zařízení, na kterých máte PVs, přes NBD (network block device). Tyto si opět přes NBD „připojte“ na novém stroji do /dev/nbd*. Pak se s nimi pracuje úplně stejně jako s lokálními blokovými zařízeními.
Dakujem, obsah moze zostat na tych starych diskoch ktore budu pripojene v spominanom stroji? Alebo musim kupovat nove disky aby sa mi kapacita 4 diskov vosla na jeden a tam to presuvat?
VG name musi byt na systeme unikatny .. ak mas nahodou rovnake VG name na tych 3 strojoch tak si ich zmen cez vgrename ..
vgscan dokaze rozpoznat VGiny ( cita PVRA/VGRA) .. takze ked vlozis tie disky do "storage" (predpokladam, ze dalsi linux) tak ti ich system rovno najde .. ak by naahodu neboli VGiny aktivne tak ich aktivuj cez vgchange -a y <vgname>
Tiskni
Sdílej: