Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Mám v síti několik různých Výchozích bran, potřebuju nějak zjistit přes které brány komunikují všechny počítače v síti. Jedna možnost je sledovat ARP provoz na brány, jenže ARP dotazy chodí jen po zapnutí počítače nebo po delší nečinnosti.
Prosím o tipy...
ve větší síti je vhodné mít více bran. DHCP mám, ale na některých klientských počítačích jsou pevně nastavené IP a brány. Některé počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Ty počítače si spravují uživatelé sami.
Nezatíží příliš tcpdump stroj, na kterém to spustím? Nebo nezpomalí komunikaci?
Samozřejmě záleží na šířce datového toku (dumpovat gigabity asi nebude to nejlepší).
Nicméně když napíšte rozumný pcap filtr, který chytí jen ne-broadacstové packety jejichž cílová IP adresa nepatří vaší bráně (nezapomeňte zůstat v nepromiskuitním režimu (parametr -p)), tak disku ulehčíte.
Napadá mě, že by bylo lepší použít netfilter. Obdobné pravidlo hoďte do řetězce FORWARD a přes --limit omezte logování. Adresy se vám nebudou tolik opakovat.
Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit.Tá brána je hlúpa krabička alebo PC? Ak krabička dá sa tam dať dočasne Linuxové PC? Ak by na tej bráne boli iptabels, tak môžeš pridať pravidlo do FORWARD, ktoré zaloguje pakety, ktoré tade prechádzajú. Zo zalogovaných paketov postupne vysleduješ IP adresy strojov, ktoré tade chodia a postupne ich nasmeruješ na inú bránu.
Traceroute.
NN
hm .. odkial to chces zistovat ? z border routeru (asi ee) ? default gateway pre kazdy jeden host na sieti ? per subnet/vlan ?
ak to zistujes od strany hosta tak by som skusil na tvojom segmente pingnut 224.0.0.2, 224.0.0.18, atd.. - zistit kto na tvojej subnete router-om ..
ono sa to tazko len moze hadat bez topologie ..
Na každym routeru vymaž arp tabulku a sleduj, co/kdo žije
díky všem za odpovědi.
Tiskni
Sdílej: