Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
Mám v síti několik různých Výchozích bran, potřebuju nějak zjistit přes které brány komunikují všechny počítače v síti. Jedna možnost je sledovat ARP provoz na brány, jenže ARP dotazy chodí jen po zapnutí počítače nebo po delší nečinnosti.
Prosím o tipy...
ve větší síti je vhodné mít více bran. DHCP mám, ale na některých klientských počítačích jsou pevně nastavené IP a brány. Některé počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Ty počítače si spravují uživatelé sami.
Nezatíží příliš tcpdump stroj, na kterém to spustím? Nebo nezpomalí komunikaci?
Samozřejmě záleží na šířce datového toku (dumpovat gigabity asi nebude to nejlepší).
Nicméně když napíšte rozumný pcap filtr, který chytí jen ne-broadacstové packety jejichž cílová IP adresa nepatří vaší bráně (nezapomeňte zůstat v nepromiskuitním režimu (parametr -p)), tak disku ulehčíte.
Napadá mě, že by bylo lepší použít netfilter. Obdobné pravidlo hoďte do řetězce FORWARD a přes --limit omezte logování. Adresy se vám nebudou tolik opakovat.
Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit.Tá brána je hlúpa krabička alebo PC? Ak krabička dá sa tam dať dočasne Linuxové PC? Ak by na tej bráne boli iptabels, tak môžeš pridať pravidlo do FORWARD, ktoré zaloguje pakety, ktoré tade prechádzajú. Zo zalogovaných paketov postupne vysleduješ IP adresy strojov, ktoré tade chodia a postupne ich nasmeruješ na inú bránu.
Traceroute.
NN
hm .. odkial to chces zistovat ? z border routeru (asi ee) ? default gateway pre kazdy jeden host na sieti ? per subnet/vlan ?
ak to zistujes od strany hosta tak by som skusil na tvojom segmente pingnut 224.0.0.2, 224.0.0.18, atd.. - zistit kto na tvojej subnete router-om ..
ono sa to tazko len moze hadat bez topologie ..
Na každym routeru vymaž arp tabulku a sleduj, co/kdo žije
díky všem za odpovědi.
Tiskni Sdílej: