Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Mám v síti několik různých Výchozích bran, potřebuju nějak zjistit přes které brány komunikují všechny počítače v síti. Jedna možnost je sledovat ARP provoz na brány, jenže ARP dotazy chodí jen po zapnutí počítače nebo po delší nečinnosti.
Prosím o tipy...
ve větší síti je vhodné mít více bran. DHCP mám, ale na některých klientských počítačích jsou pevně nastavené IP a brány. Některé počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit. Ty počítače si spravují uživatelé sami.
Nezatíží příliš tcpdump stroj, na kterém to spustím? Nebo nezpomalí komunikaci?
Samozřejmě záleží na šířce datového toku (dumpovat gigabity asi nebude to nejlepší).
Nicméně když napíšte rozumný pcap filtr, který chytí jen ne-broadacstové packety jejichž cílová IP adresa nepatří vaší bráně (nezapomeňte zůstat v nepromiskuitním režimu (parametr -p)), tak disku ulehčíte.
Napadá mě, že by bylo lepší použít netfilter. Obdobné pravidlo hoďte do řetězce FORWARD a přes --limit omezte logování. Adresy se vám nebudou tolik opakovat.
Vlastně bych potřeboval určit, které počítače jedou přes bránu, kterou chci zrušit.Tá brána je hlúpa krabička alebo PC? Ak krabička dá sa tam dať dočasne Linuxové PC? Ak by na tej bráne boli iptabels, tak môžeš pridať pravidlo do FORWARD, ktoré zaloguje pakety, ktoré tade prechádzajú. Zo zalogovaných paketov postupne vysleduješ IP adresy strojov, ktoré tade chodia a postupne ich nasmeruješ na inú bránu.
Traceroute.
NN
hm .. odkial to chces zistovat ? z border routeru (asi ee) ? default gateway pre kazdy jeden host na sieti ? per subnet/vlan ?
ak to zistujes od strany hosta tak by som skusil na tvojom segmente pingnut 224.0.0.2, 224.0.0.18, atd.. - zistit kto na tvojej subnete router-om ..
ono sa to tazko len moze hadat bez topologie ..
Na každym routeru vymaž arp tabulku a sleduj, co/kdo žije
díky všem za odpovědi.
Tiskni
Sdílej: