Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
Potřeboval bych vyřešit klasický problém. Mám počítač, ze kterého chci povolit uživateli přístup jen na jednu www stránku, stahovat poštu a nic víc z internetu. Popř. nadefinovat seznam www kam může - něco jako whitelist a všechno ostatní zablokovat. Zkoušel jsem mozilla kiosk plugin, ale nepřišel jsem na to, jak vypnout spouštění ve fullscreen. Zkoušel jsem parental lock, ale ten funguje spíš jako rozhodovací filtr. Tuším, že by se to mohlo dát nastavit někde na firewallu, ale nevím přesně jak. Jsem přesvědčen, že nastavení omezení přístupu na internet je jednoduché, ale nevím jak na to. Používám Mandriva mini 2009.1
Host
a proxy pak nebude vědět, kam má požadavek směřovat. Také mohou být problémy s kešováním, protože prohlížeč si třeba nemůže vynutit obnovu dokumentu v keši proxy serveru, protože si myslí, že se „baví“ přímo s původním serverem.
RESTRICTED_COMPUTER="192.168.1.1 192.168.1.2"
ACCEPTED_PORT="25,80,110"
ALLOWED_IP="www.domena.sk"
for COMPUTER in ${RESTRICTED_COMPUTER}
do
for IP in ${ALLOWED_IP}
do
/sbin/iptables --table filter --append FORWARD --source ${COMPUTER} --destination ${IP} --protocol TCP --match multiport --destination-port ${ACCEPTED_PORT} --in-interface eth0 --jump ACCEPT
done
/sbin/iptables --table filter --append FORWARD --source ${COMPUTER} --destination 0/0 --protocol TCP --match multiport --destination-port ${ACCEPTED_PORT} --in-interface eth0 --jump DROP
done
Možná by stačilo "natvrdo" odříznout přístup na internet, protože mailserver i požadované www stránky jsou dostupné z lokální sítě. Nevím však jak to nastavit...
iptables -A FORWARD -s IP_adresa_stanice -j DROP
To je zase problém s tím, že v síti máme dhcp a tudíž pokud by došlo ke změně ip adresy dotyčného stroje, tak by to přestalo fungovat. Skutečně neexistuje žádný jednoduchý způsob? Nemáte někdo zkušenosti se squidguard nebo nastavením dansguardianu?
Tiskni Sdílej: