Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Zdravím všechny,
mám pár drobných dotazů. Pracuji notfikačním plasmoidu o stavu mailových schránek (GX Mail Notify) a zajímalo by mě pár věci o SSL komunikaci se serverem.
1) Jestli jsem to pochopil správně, tak vlastní ověření pravosti serveru (pomocí certifikátů) běžně v programech funguje tak, že si vyžádám certifikát, zobrazím informace uživateli a ten pokud souhlasí, tak se certifikát uloží (např. v PEM formátu) a při každém dalším připojení se porovná uložený certifikát s tím co posílá server. Takto jsem to pochopil a tak to i dělám.
2) Pokud tedy s prvním dobem souhlasíte, tak by mě zajímalo, zda je normální, aby server posílal více certifikátu než jen jeden. Před pár měsící například GMail jednou poslal podepsaný autoritou a po druhé zase podepsaný sám sebou. Naprosto náhodně takto posílal certifikáty po dobu několika týdnů. mám pocit, že jednomu z nich končila platnost a druhému začínala. Tak možná nějak nevychytal to rozmezí. Ale mě by zajímalo jestli je to takto normální a zda je to třeba v souladu se správnou SSL komunikací obecně (nevím jak to jinak popsat). Od té doby už uběhl nějaký čas očividně už má GMail opět jen jeden certifikát, ale teď se mi ozval člověk, že prý yahoo.jp posílá náhodně asi 20 certifikátů. Jde mi o to, že já ukládám pouze jeden a když pak pošle server jiný, tak logicky nesouhlasí a opět otravuje uživatele. Otázka tedy zní jasně. Je to normální a mám tam tedy dodělat ukládání více certifikátů? A nebo jsou správci těch serverů idioti?
Děkuji moc každému kdo přispěje.
Logicky se certifikat vydava na urcitou dobu, cast ona jeden rok, ale teoreticky nic nebrani v jejich zmene, treba kazdy tyden. Prakticky zalezi o jakou komunikaci se jedna, jestli je to VPN, nebo HTTPS. Server podepsany znamou CA povazuji za duveryhodnejsi, nez server podepsany sam sebou, ale to je otazka duvery, ze strany klienta. KAzdopadne je to diskutabilni tema.
NN
Děkuji za odpověd, ale bohužel jste odpověděl na něco jiného než jsem se ptal.
Toto o certifikátech vím a to není problém o kterém píšu. Změna certifikátu je jasná, ale představte si, že má mail-server 10 certifikátů a ty náhodně posílá klientovi (například celý rok). Toto mě zajímá, zda je normální či ne.
Omlouvám se, pokud jsem se špatně vyjádřil v původním dotazu.
Napadlo mě čím by to mohlo být způsobeno (už jen proto, že se to děje jen u velikánů jako je gmail a yahoo).
Mohlo by být možné, že odpovídá pokaždé jiný server (z jejich vnitřní sítě) a každý ma svůj vlastní certifikát? To by dost vysvětlovalo. Ale i tak trvá původní dotaz, zda je to normální chování.
Děkuji
Tiskni
Sdílej: