Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Mám nainstalován SLES 11, provedl jsem jeho registraci (mám teď 60 dnu podpory). Chci se zeptat, zda je možné použít nějaký jiný repzitář než ten co je oficiální pro SLES. Je možné přidat repozitář pro openSUSE 11 (11.1)? Bude to fungovat nebo nastanou komplikace.
ja bych to radsi nemichal. Sam pouzivam SLED a na download.opensuse.org/repositories je spousta repozitaru, ktere jsou urceny pro SLED nebo SLES a jsou v adresari SLE_11 tento repozitar muzete pridat do zypperu a pouzivat ho.. Pokud hledate neco konkretniho jdete na http://software.opensuse.org/search a tam ji zadejte, ze hledate software pro SLES/D11
Také bych se bál repozitáře míchat. Když pak budete podpoře tvrdit, že půlka systému je SLES a půlka openSUSE, asi Vám moc nepomůžou.
Na Vašem místě bych maximálně stáhl samotné RPM s požadovaným programem a vyzkoušel, jestli mu závislosti ze SLES budou stačit. Když však přidáte celý repozitář, může se stát, že rutinní aktualizace Vám ze SLES vyrobí openSUSE.
Elegantní řešení pak je založit si účet na openSUSE Build service a nezbytné balíčky si překompilovat pro SLES.
Mam pocit ze SLED a Open Suse , je lepsie davat na domacu masinu Open. Aspon mne sa to osvedcilo s SLED je prilis vela roboty, pretoze mnohy soft je starsieho data a nemusi ist tak dobre. Voci Open nemam zadne vyhradi. Co sa repozitory tyka jednoznacne zypper a pridavat sa daju aj cez yast2. Mnohe repo.. najdete na SUSE vyhladat napr packman a pod.
Tiskni
Sdílej: