Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Zdravim. Mam nasledovny problem: pouzivam Mandrivu uz od doby Mandrake a zvykol som si na KDE3. Pri nedavnom update mi zrejme nieco z KDE4 rozbilo system a KDE3 zacalo blbnut.
Teraz som system preinstaloval a vsetko je ok - okrem automat. updatov (ikona v system tray), ktora mi ponuka updaty pre KDE4 (je tam nejaka zavislost v task-kde3, ktora vyzaduje kniznicu KDE4 + nejake veci z KDE4 sa automaticky nainstalovali ako zavislosti a odinstalovat nejdu bez toho aby nezobrali so sebou aj veci z KDE3).
Nie je to akutny problem, ale rad by som dosiahol stav, ked by boli vsetky KDE4 updaty ignorovane aby som sa vyhol dalsim komplikaciam. KDE4 pouzivat nechcem, je na mojom laptope pomale a pravdu povediac, nepaci sa mi. Skusal som Gnome, ale tam mi zas chybaju KDE aplikacie.
Viem, ze ak zadam do /etc/urpmi/skip.list aplikaciu, bude pri update ignorovana. Nedalo by sa to aplikovat nejak systematicky na cely okruh updatov pre KDE4?
System je Mandriva 2009.0 a repozitare mam nahodene cez easyurpmi. Ak niekto uz riesil podobny problem, alebo ma napad ako to poriesit, budem vdacny za akekolvek rady. Dakujem, Ivan.
/etc/urpmi/skip.list
vypsat balicky ktere nechces aby se tahaly ... a mas klid :)
jeste jsem zapomel radek (neovereno)
task-kde4*
Dik, cemada - nevsimol som si, ze mi niekto odpovedal. Mozem to skusit, ale asi az v buducnosti. Teraz som dal sancu Gnome a trochu sa s nim trapim :)
Tiskni
Sdílej: