Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »6. červen je dnem za skutečný internet (neboli Světový den IPv6). Již tradiční příležitost urgovat svého ISP, kdy zavede do sítě IPv6, ale také příležitost šířit osvětu i mezi netechnické uživatele. V současnosti má IPv6 v ČR jen cca 20 % uživatelů (podle statistik společností Akamai a Google).
Festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí Maker Faire Prague 2023 proběhne o víkendu 10. a 11. června na Výstavišti Praha.
Byla vydána verze 8.18 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Projekty Blink a Blinkenlights dospěly do verze 1.0. Jedná se o x86-64-linux emulátor a jeho TUI nadstavbu sloužící jako debugger. Blink je v porovnání s qemu-x86_64 menší a rychlejší.
Bylo potvrzeno, že Debian 12 s kódovým jménem Bookworm vyjde v tuto sobotu 10. června.
Byla vydána nová verze 2023.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení. Zdůraznit lze předpřipravené obrazy pro Hyper-V nebo to, že ve výchozím prostředí Xfce bylo PulseAudio nahrazeno multimediálním serverem PipeWire.
Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
ja potrebuju najit soubory co jsou starsi nez dejme tomu rok 2007. Ale jako vysledek bych chtel mit jen velikost slozky /vmail/user1/. Do velikosti by se zapocitaly jen soubory starsiho data. Takze bych chtel vypis:/vmail/user1 /vmail/user2 atd.
kde do velikosti adresare by byly prave zapocitany jen ty starsi soubory. Adresar muze mit nekolik podadresaru. Resim to pres find, ale v podstate se mne podarilo jen ty soubory vypsat :(1GB /vmail/user1 0.9GB /vmail/user2 atd.
( find ... -printf "%k + " ; echo 0 ) | bc
:)
+
, čímž např. pro soubory file1, file2 a file3 o velikostech 100 B, 200 B, 5 B vznikne řetězec 100 + 200 + 5 +. Toto je skoro matematický výraz, který lze předhodit nějaké kalkulačce, akorát pro úplnou správnost je potřeba buď smazat poslední + nebo za plus ještě doplnit nějaké neutrální číslo (u sčítání nula). Takže přidám echo 0
, čímž vznikne výraz 100 + 200 + 5 + 0 a tento výraz nechám zpracovat kalkulačkou bc
, výsledkem je součet velikostí všech souborů nalezených find
em.
find
samozřejmě musíš doplnit ten požadovaný adresář a ty své požadavky na stáří souborů jakožto parametry findu. Zpracování adresářů více uživatelů a přesný formát výpisu dle tvých kritérií jsem neřešil, byl to jen takový hint.
find tvoj_find_expression | xargs du -ch | grep total | awk '{ print $1}'
urcite to nie je presne to co chces ale tadialto by mohla viest cesta ;)
Tiskni
Sdílej: