Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Byl vydán Linux Mint 22.1 s kódovým jménem Xia. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Linux Mint 22.1 bude podporován do roku 2029.
Google Chrome 132 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 132.0.6834.83 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube).
Byla vydána verze 11.0.0 knihovny libvirt (Wikipedie) zastřešující různé virtualizační technologie a vytvářející jednotné rozhraní pro správu virtuálních strojů. Současně byl ve verzi 11.0.0 vydán související modul pro Python libvirt-python. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.4.0 nástroje pro inkrementální kopírování souborů rsync (Wikipedie). Přehled oprav a vylepšení v souboru NEWS. Řešeno je 6 zranitelností.
V srpnu loňského roku byla vyhlášena RP2350 Hacking Challenge aneb oficiální výzva Raspberry Pi na prolomení bezpečnosti mikrokontroléru RP2350. Povedlo se. Včera byli představeni čtyři vítězové a jejich techniky.
Na čem aktuálně pracují vývojáři open source operačního systému Haiku (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za prosinec 2024. Vypíchnuto je začlenění webového prohlížeče Iceweasel, tj. alternativního sestavení Firefoxu.
Tetris a DOOM běžící v pdf. Proč a jak v příspěvku na blogu.
Společnost Oracle představila sadu nástrojů a skriptů pro sběr a analýzu dat o stavu linuxových systémů a jejich ladění pod společným názvem Oracle Linux Enhanced Diagnostics (OLED). K dispozici pod licencí GPLv2.
Měnil jsem disky v počítači. Nahrazoval jsem 2 disky v raid1 novými 2 disky v raid1 stejné kapacity, ale výkonnějšími. Postupoval jsem takto: připojil jsem do systému 3. disk, pomocí dd jsem na něj přesunul prvních 512 bitů ze starého disku, přes mdadm jsem nastavil failed pro starý disk v raidu a pomocí remove ho odstranil, potom jsem pomocí add přidal nový disk. To samé jsem udělal i s druhým diskem a nakonec jsem oba staré disky odpojil a systém jede. Jenže při rutinní kontrole disků při bootu zjistil systém problém a poslal mě do konzole a dotazem na heslo roota, že našel nějaký problém. Zadal jsem tedy heslo a provedl fsck.ext3 /dev/md0. Našlo to několik orphan inodes a vše opravilo. Jenže tady nastává problém. V původním systému na starých discích jsem měl 3,2GB volného místa a tady po opravě fs je jen 800MB volného místa. Příkaz dd novou hodnotu potvrzuje. Problém je že na starých discích jsem pouštěl benchmark bonnie++, který těch falešných 3,2GB místa skoro využil. Proto by mě zajímalo, co vlastně využil. JE možné že přepsal to co neměl, že se poškodily nějaké soubory? Jak to zjistit. Nebo co jiného se mohlo stát? Mezi stavem 3,2GB a 800MB jsem nic na disku nevytvářel a bonnie++ soubory byly před přesunem disků smazány. Jak mohu zkontrolovat zda jsou soubory v systému v pořádku? Zatím běží systém bez problémů.
Teď jsem si všiml že vznikly 2 soubory aquota.user.new a aquota.group.new a poslední úprava kterou jsem prováděl s několika diskovými kvótami už neplatí, je tam ta před úpravou(měnil jsem uživatelskou kvótu z 220000 na 2200000 a ta už neplatí). To bude mít souvislost s poškozeným fs. Myslím že fs byl poškozený ještě před přesunem disků. Nicméně tyto 2 soubory několik GB opravdu nezabírají takže na volné místo nebudou mít vliv.
Tiskni
Sdílej: