Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »Měnil jsem disky v počítači. Nahrazoval jsem 2 disky v raid1 novými 2 disky v raid1 stejné kapacity, ale výkonnějšími. Postupoval jsem takto: připojil jsem do systému 3. disk, pomocí dd jsem na něj přesunul prvních 512 bitů ze starého disku, přes mdadm jsem nastavil failed pro starý disk v raidu a pomocí remove ho odstranil, potom jsem pomocí add přidal nový disk. To samé jsem udělal i s druhým diskem a nakonec jsem oba staré disky odpojil a systém jede. Jenže při rutinní kontrole disků při bootu zjistil systém problém a poslal mě do konzole a dotazem na heslo roota, že našel nějaký problém. Zadal jsem tedy heslo a provedl fsck.ext3 /dev/md0. Našlo to několik orphan inodes a vše opravilo. Jenže tady nastává problém. V původním systému na starých discích jsem měl 3,2GB volného místa a tady po opravě fs je jen 800MB volného místa. Příkaz dd novou hodnotu potvrzuje. Problém je že na starých discích jsem pouštěl benchmark bonnie++, který těch falešných 3,2GB místa skoro využil. Proto by mě zajímalo, co vlastně využil. JE možné že přepsal to co neměl, že se poškodily nějaké soubory? Jak to zjistit. Nebo co jiného se mohlo stát? Mezi stavem 3,2GB a 800MB jsem nic na disku nevytvářel a bonnie++ soubory byly před přesunem disků smazány. Jak mohu zkontrolovat zda jsou soubory v systému v pořádku? Zatím běží systém bez problémů.
Teď jsem si všiml že vznikly 2 soubory aquota.user.new a aquota.group.new a poslední úprava kterou jsem prováděl s několika diskovými kvótami už neplatí, je tam ta před úpravou(měnil jsem uživatelskou kvótu z 220000 na 2200000 a ta už neplatí). To bude mít souvislost s poškozeným fs. Myslím že fs byl poškozený ještě před přesunem disků. Nicméně tyto 2 soubory několik GB opravdu nezabírají takže na volné místo nebudou mít vliv.
Tiskni
Sdílej: