Ve Würzburgu dnes začala konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Akademy 2024. Sledovat lze také online (YouTube, Mastodon, 𝕏, …)
Byla vydána nová major verze 14 svobodného systému pro řízení přístupu k síti (NAC) PacketFence (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení o vydání. Pro uživatele předchozích verzí jsou k dispozici poznámky k aktualizaci.
Jak nahrávat zvuk z webového prohlížeče na Linuxu s PipeWire pomocí Nahrávání zvuku (Sound Recorder) a Helvum případně qpwgraph, článek na webu Libre Arts.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.9.
České bezpečnostní instituce, jmenovitě Vojenské zpravodajství (VZ) a Bezpečnostní informační služba (BIS), ve spolupráci s americkou Agenturou pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA), Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI), Národní bezpečností agenturou (NSA) a dalšími mezinárodními partnery ze Spojeného království, Austrálie, Kanady, Německa, Nizozemska, Estonska, Ukrajiny a Lotyšska vydaly upozornění (
… více »Byla vydána (𝕏) srpnová aktualizace aneb nová verze 1.93 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.93 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Společnost Laravel stojící za stejnojmenným open source PHP frameworkem získala investici 57 milionů dolarů od společnosti Accel. Především na Laravel Cloud.
Byla vydána verze 1.81.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Řešena je také zranitelnost CVE-2024-43402. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Vládní CERT vydal (𝕏) novou verzi nástroje maldump. Ten slouží k extrakci souborů z karantén různých antivirových programů. A to jak z živého systému, tak z obrazu disku.
Nedávno jsem změnil způsob připojení k Internetu a teď mám k dispozici veřejnou IP. Zřejmě je dynamická, ale to se dá obejít přes DynDNS (tedy mám např. pikalek.dyndns.info), i když už asi měsíc mám stále stejnou. Je to ADSL od O2. Nemáte někdo zkušenosti, jak často se IP mění, abych vše nehonil přes DynDNS zbytečně, kdyby se třeba neměnila?
Tuto veřejnou IP má WAN modemu od O2, ale všechny porty lze přesměrovat na router Asus WL-500GP s OpenWRT. Za tímto routerem mají počítače adresy 192.168.2.x.
Protože máme zaplacenou doménu, napadlo mě přidat CNAME DNS záznam, abych měl doma.pikalek.cz přesměrováno na pikalek.dyndns.info a tedy moji domácí síť.
Jelikož mám jen jednu IP adresu, přesměroval jsem porty pro tisk na tiskárnu, port 80 na PC s Apachem, FTP na síťový disk apod. Napadlo mě ale, zda by nešlo mít třeba disk.doma.pikalek.cz, tiskarna.doma.pikalek.cz, pc2.doma.pikalek.cz apod. a podle toho by se vždy vše přesměrovalo na daný počítač v místní síti.
Jde to nějak udělat?
Pochopil jsem správně, že chcete spřístupnit tiskárnu a síťový disk skrze veřejnou IP adresu, tj. do Internetu ? Pokud ano, nemyslím si, že to je dobrý nápad. Volil bych spíše cestu VPN.
Ahoj,
podle mých zkušeností se veřejná IP adresa od O2 nemusí změnit po řadu měsíců - záleží to na tom, zda bude mít modem výpadky a na jak dlouho (v řádu minut je velká pravděpodobnost, že dostaneš znovu tu samou veřejnou IP, po několika hodinách můžeš dostat jinou). Každopádně jde dokoupit - tuším za 100,-/měsíc - veřejná statická IP adresa.
Tiskni Sdílej: