Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Nedávno jsem změnil způsob připojení k Internetu a teď mám k dispozici veřejnou IP. Zřejmě je dynamická, ale to se dá obejít přes DynDNS (tedy mám např. pikalek.dyndns.info), i když už asi měsíc mám stále stejnou. Je to ADSL od O2. Nemáte někdo zkušenosti, jak často se IP mění, abych vše nehonil přes DynDNS zbytečně, kdyby se třeba neměnila?
Tuto veřejnou IP má WAN modemu od O2, ale všechny porty lze přesměrovat na router Asus WL-500GP s OpenWRT. Za tímto routerem mají počítače adresy 192.168.2.x.
Protože máme zaplacenou doménu, napadlo mě přidat CNAME DNS záznam, abych měl doma.pikalek.cz přesměrováno na pikalek.dyndns.info a tedy moji domácí síť.
Jelikož mám jen jednu IP adresu, přesměroval jsem porty pro tisk na tiskárnu, port 80 na PC s Apachem, FTP na síťový disk apod. Napadlo mě ale, zda by nešlo mít třeba disk.doma.pikalek.cz, tiskarna.doma.pikalek.cz, pc2.doma.pikalek.cz apod. a podle toho by se vždy vše přesměrovalo na daný počítač v místní síti.
Jde to nějak udělat?
Pochopil jsem správně, že chcete spřístupnit tiskárnu a síťový disk skrze veřejnou IP adresu, tj. do Internetu ? Pokud ano, nemyslím si, že to je dobrý nápad. Volil bych spíše cestu VPN.
Ahoj,
podle mých zkušeností se veřejná IP adresa od O2 nemusí změnit po řadu měsíců - záleží to na tom, zda bude mít modem výpadky a na jak dlouho (v řádu minut je velká pravděpodobnost, že dostaneš znovu tu samou veřejnou IP, po několika hodinách můžeš dostat jinou). Každopádně jde dokoupit - tuším za 100,-/měsíc - veřejná statická IP adresa.
Tiskni
Sdílej: