Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den.
Nedávno jsem nainstaloval na desktop s grafikou Radeon HD 4830 Kubuntu 9.04 (64bit). Docela mě překvapilo že Kubuntu samo stáhlo proprietární ovladač a 3d akcelerace začala sama chodit. Ale když jsem zapnul v KDE efekty, tak sice běžely, ale KDE každou chvilku spadlo, případně se odmítalo spustil. Po updatu na 4.3 je situace podobná - kompozice se sice bez problému spustí, ale prostředí je neuvěřitelně pomalé (maximalizace 30s atd). Přitom glxinfo | grep direct rendering hlásí yes a glxgears dávají cca 10k FPS. Xorg jsem neupravoval, je v příloze.
ATI + Catalyst + Efekty (Compiz nebo KWin) = stará známá píseň o zpožďování vykreslování oken. V Ubuntu 8.10 aj. na to byl patch v Xorg, takže to jelo, ale patch, který vypíná packfilling, zase dělá jiné problémy. Myslím, že v žádné mainstreamové distribuci už není. Bohužel, je to chyba jak Xorg, tak ATI, tak KDE4, protože tam je výkon nejhorší. Já ten patch mám a budu kompilovat Xorg pro openSUSE 11.1, takže kdyby byl zájem, můžu hodit link na RPM.
RPM me je na dve veci, ale i tak dekuju. Sice Linux pouzivam vice jak 4 roky (klikac a BFU user) ale tento bug me cim dal vice presvedcuje, ze nema smysl abych lidem instaloval neco jinyho nez XP/Vista/7.
Tak s fglrx a efektama na plose jsem se hodne navztekal. Nakonec jsem pouzil open-source ovladace pro ATI. Sice pak byl linux nepouzitelny na hry a jine 3d narocne aplikace, ale zato plocha fungovala skvele. Ohledne fglrx je obcas potreba pohrat si s parametry xorg.conf. Mel jsem jinou kartu takze nemuzu rici presne co a jak kam napsat. Ale dival bych se po vecech typu EXA, XAA renderovani. Tusim ze s fglrx je take problem pri pousteni videa na celou obrazovku. K tomu dopomohl take nejaky parametr ohledne vykreslovani 2d textur. Take doporucuji zkontrolovat, zda bezi X11 prostredi s podporou Direct rendering. Napriklad prikazem glxinfo | grep render
Tiskni
Sdílej: