Greg Kroah-Hartman začal používat AI asistenta pojmenovaného gkh_clanker_t1000. V commitech se objevuje "Assisted-by: gkh_clanker_t1000". Na social.kernel.org publikoval jeho fotografii. Jedná se o Framework Desktop s AMD Ryzen AI Max a lokální LLM.
Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
Na svém disku s WinXP jsem uvolnil pár gigabytů, kam jsem nainstalil Mandrivu Spring 2009 (líbí se mi a zdá se mi že funguje). Disk jsem měl předtím rozdělen na dva oddíly (C: sys D: data). Na obou discích mám dokumenty a soubory, které bych chtěl mít přístupné i v Linuxu. Ale při pokusu otevřít obsah disku ( v dle mého názoru obdobě Windowsovského průzkumníka - KDE - Dolphin), tak když kliknu v seznamu míst na některý z těchto disků, zobrazí se mi hláška "Nastala chyba při přístupu k "Volume (ntfs)", systém odpověděl: org.freedesktop.hal.Device.PermissionDeniedByPolicy: org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed auth_admin_keep_always <-- (action, result).-konec citace Na disky se dostanu jen v "Ovládacím centru přes "Správu disků" v režimu správce takže jde asi o nějaké přidělení práv. Jak přidělit práva, abych na disky mohl bez omezení? Snažil jsem se změnit přístupový bod, ale to nezabralo. Díky za jakoukoliv reakci.
Co ja vim, tak kdyz jsem pod ubuntu mountoval ntfs disk, tak se to zeptalo jeste na superuzivatelska prava. Doporucuji pred pouzivanim ntfs v linuxu zalohovat data, pokud se chcete uplne vyhnout problemum, tak prevedte sdileny disk na fat32. Ono byly doby, kdy ntfs v linuxu bylo malo podporovane a zapis na nej byl experimentalni. Ja nastesti uz windowsy nepouizvam, tak tuto problematiku moc nesleduju.
Pozri:
forum.mandrivalinux.cz/index.php
vyššie zadaj vyhľadať ntfs
wiki.mandrivalinux.cz/navody-problemy-ostatni-disky-nelze_cist
Tiskni
Sdílej: