Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Mam notes s OS Linpus, a chtěl bych to přeinstalovat na XP. Vložim cd s XP a přepnu bootování, ale po načtení instalačních souboru mi naskočí bluescreen a musim restart. Musím nejdřív nainstalovat jiný linux, pomocí něj smazat disk a až pak instalovat XP, nebo je chyba někde jinde?
malo by stacit zrusit particie a znova naformatovat. da sa to aj tymto live cd: gparted.sourceforge.net/livecd.php
co sa da nainstalovat na notebook by mal vediet vyrobca.
Díky, prubnu. Páč v tom Linpusu fakt skoro nic nejde dělat.
Tak sem pomoci toho zrušil ten Linpus, ale pořád mi nešla instalace XP (pořád bluescreen) tak sem ještě v biosu nastavil u SATA: IDE a už instaluju. Díky
No jo, proc ale nevyzkousite nejakou poradnou distribuci Linuxu, jako je treba Ubuntu, myslim ze budete mile prekvapen. V dnesni dobe ja kdybych mel XP na notebooku, tak bych rikal, musim tam dat nejaky linux, protoze na XP se neda skoro nic delat.
To neni muj notes, je jedný kámošky-úřednice kderá to potřebuje jen na net :) A ta je ráda že se vyzná v těch XP
Já vim, ale řikam vám že tady nejde o mě. Já sem se něco málo ve škole i učil, takže bych si ty disky rozdělil jak nic. Ale učil sem se na debianu, a tady mi v tom Linpusu právě půlka, ne-li víc, příkazů nefungovala. Ale to byste musel vysvětlovat tý mý kamarádce. :)
... kderá to potřebuje jen na net ...
To vazne len kvoli firefoxu/opere potrebujete XP ? Uz vela m$ pozitiv ludi sedelo za mojim bookom a ani jeden sa nestazoval ... Nejaka ta user friendly distribucia linuxu urcite stoji za vyskusanie a menej nervov v buducnosti. :o)
Ono by as stačilo hned na začátku změnit to nastavení SATA na IDE :)
Tiskni
Sdílej: