Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
mám dotaz ohledně kompilace kernelu. Kdysi jsem si prováděl na notebooku kompilaci kernelu pro openSUSE 11 podle tohoto návodu.
www.opensuse.cz/kategorie/clanky-navody/jak-zkompilovat-novy-kernel-v-opensuse-11-1
Vše se povedlo a bylo funkční. Je toto obecný postup a dá se použít i pro serverové distribuce (SLES 11)? Nebo je lepší počkat na oficiální update?
make menuconfigpřeložíte jádro, moduly a nainstalujete moduly:
make make modules_installa jádro nainstalujete – buď ručně nakopírováním, nebo pomocí
make installpokud máte správně nakonfigurováno, kam se má jádro nainstalovat. Na závěr je potřeba upravit konfigurák Grubu nabo Lila, a pokud používáte Lilo, znovu jej nainstalovat do bootsektoru (u Grubu to není potřeba, ten čte při bootu přímo konfigurační soubor).
ještě jeden dotaz. U openSUSE jsem měl, jak nový, tak starý kernel. Zatím jsem to nedokompiloval tak nevím jak se to bude chovat zde (SLES 11), ale když jsem stáhl nový kernel, došlo k nahrazení toho starého a nebyl jsem schopen se vrátit k té starší verzi. Je možné někde nastavit, aby tam zůstal (nezůstal) ten starý kernel?
Případně, až budu časem ten starý kernel chtít smazat, tak se to udělá jak?
Předem děkuji
/usr/src
, takže máte třeba /usr/src/linux-2.6.21
a /usr/src/linux-2.6.26
. Na aktuální verzi si pak uděláte symbolický odkaz z /usr/src/linux
.
U zkompilovaného jádra to také záleží na vás. Obyčejně se ukládá do adresáře /boot
, a záleží jen na vás, jak si je pojmenujete. Součástí názvu klidně mohou být verze jádra, zařazené patche a třeba i datum kompilace. Takže pak mám třeba jádro /boot/kernel-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Bývá dobré si vedle uložit i stejně pojmenovaný konfigurák, takže vedle mám ještě soubor /boot/config-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Takhle pojmenovaných souborů (a verzí jádra) tam samozřejmě můžete mít, kolik chcete. Jenom je potřeba vždy uvést správně jméno souboru také v Grubu nebo Lilu.
Ohledně toho konfiguračního souboru. Po mé kompilaci ho mám. Zajímám se o konfigurák od kernelu z balíčku - ten tam není. Je možné ho nějak dodatečně vygenerovat na základě toho co a jak se kompilovalo? Jak jsem psal, jedná se o SLES 11.
Jedná se o to, že při vlastní kompilaci bych chtěl využít konfiguraci od Novellu a jen doklikat to co je v novém kernelu navíc.
/proc/config.gz
, a nebo je (prý, podle dokumentace jádra) možné jej z obrazu jádra extrahovat pomocí skriptu scripts/extract-ikconfig
, který by měl být ve zdrojácích jádra.
Tiskni
Sdílej: