Korespondenční seminář z programování (KSP) pražského Matfyzu pořádá i letos jarní soustředění pro začátečníky. Zváni jsou všichni středoškoláci a starší základoškoláci, kteří se chtějí naučit programovat, lépe uvažovat o informatických úlohách a poznat nové podobně smýšlející kamarády. Úplným začátečníkům bude určen kurz základů programování a kurz základních algoritmických dovedností, pokročilejším nabídneme různorodé
… více »Joe Brockmeier z Linux Weekly News vyzkoušel různé forky webového prohlížeče Mozilla Firefox: především GNU IceCat, Floorp, LibreWolf a Zen. V článku shrnuje, v čem se liší od výchozí konfigurace Firefoxu, co mají za vlastní funkcionalitu, jak a kým jsou udržované atd.
Byl vydán Debian 12.10, tj. desátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Byla vydána nová verze 4.5 svobodného notačního programu MuseScore (Wikipedie). Představení novinek v oznámení v diskusním fóru a také na YouTube.
Byla vydána nová verze 8.6.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
O víkendu probíhá v Praze na Karlově náměstí 13 konference Installfest 2025. Na programu je celá řada zajímavých přednášek a workshopů. Vstup je zdarma. Přednášky lze sledovat i online na YouTube.
Byla vydána nová verze 2.49.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 89 vývojářů, z toho 24 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes na síti X vyloučil, že by za jeho vlády mohla začít platit vyhláška, podle níž by poskytovatelé internetového připojení měli uchovávat adresy internetových stránek, na které se lidé připojují.
Flock 2025, tj. konference pro přispěvatele a příznivce Fedory, proběhne od 5. do 8. června v Praze.
Zemřel Mark Klein, který dlouhá léta pracoval pro telekomunikační firmu AT&T a proslavil se jako whistleblower, když zveřejnil informace o spolupráci AT&T s agenturou NSA. Cílem spolupráce bylo sledovat veškerou komunikaci občanů za pomocí zařízeních v místnosti 641A. O spolupráci obou subjektů napsal knihu Wiring Up The Big Brother Machine...And Fighting It.
mám dotaz ohledně kompilace kernelu. Kdysi jsem si prováděl na notebooku kompilaci kernelu pro openSUSE 11 podle tohoto návodu.
www.opensuse.cz/kategorie/clanky-navody/jak-zkompilovat-novy-kernel-v-opensuse-11-1
Vše se povedlo a bylo funkční. Je toto obecný postup a dá se použít i pro serverové distribuce (SLES 11)? Nebo je lepší počkat na oficiální update?
make menuconfigpřeložíte jádro, moduly a nainstalujete moduly:
make make modules_installa jádro nainstalujete – buď ručně nakopírováním, nebo pomocí
make installpokud máte správně nakonfigurováno, kam se má jádro nainstalovat. Na závěr je potřeba upravit konfigurák Grubu nabo Lila, a pokud používáte Lilo, znovu jej nainstalovat do bootsektoru (u Grubu to není potřeba, ten čte při bootu přímo konfigurační soubor).
ještě jeden dotaz. U openSUSE jsem měl, jak nový, tak starý kernel. Zatím jsem to nedokompiloval tak nevím jak se to bude chovat zde (SLES 11), ale když jsem stáhl nový kernel, došlo k nahrazení toho starého a nebyl jsem schopen se vrátit k té starší verzi. Je možné někde nastavit, aby tam zůstal (nezůstal) ten starý kernel?
Případně, až budu časem ten starý kernel chtít smazat, tak se to udělá jak?
Předem děkuji
/usr/src
, takže máte třeba /usr/src/linux-2.6.21
a /usr/src/linux-2.6.26
. Na aktuální verzi si pak uděláte symbolický odkaz z /usr/src/linux
.
U zkompilovaného jádra to také záleží na vás. Obyčejně se ukládá do adresáře /boot
, a záleží jen na vás, jak si je pojmenujete. Součástí názvu klidně mohou být verze jádra, zařazené patche a třeba i datum kompilace. Takže pak mám třeba jádro /boot/kernel-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Bývá dobré si vedle uložit i stejně pojmenovaný konfigurák, takže vedle mám ještě soubor /boot/config-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Takhle pojmenovaných souborů (a verzí jádra) tam samozřejmě můžete mít, kolik chcete. Jenom je potřeba vždy uvést správně jméno souboru také v Grubu nebo Lilu.
Ohledně toho konfiguračního souboru. Po mé kompilaci ho mám. Zajímám se o konfigurák od kernelu z balíčku - ten tam není. Je možné ho nějak dodatečně vygenerovat na základě toho co a jak se kompilovalo? Jak jsem psal, jedná se o SLES 11.
Jedná se o to, že při vlastní kompilaci bych chtěl využít konfiguraci od Novellu a jen doklikat to co je v novém kernelu navíc.
/proc/config.gz
, a nebo je (prý, podle dokumentace jádra) možné jej z obrazu jádra extrahovat pomocí skriptu scripts/extract-ikconfig
, který by měl být ve zdrojácích jádra.
Tiskni
Sdílej: