Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
mám dotaz ohledně kompilace kernelu. Kdysi jsem si prováděl na notebooku kompilaci kernelu pro openSUSE 11 podle tohoto návodu.
www.opensuse.cz/kategorie/clanky-navody/jak-zkompilovat-novy-kernel-v-opensuse-11-1
Vše se povedlo a bylo funkční. Je toto obecný postup a dá se použít i pro serverové distribuce (SLES 11)? Nebo je lepší počkat na oficiální update?
make menuconfigpřeložíte jádro, moduly a nainstalujete moduly:
make make modules_installa jádro nainstalujete – buď ručně nakopírováním, nebo pomocí
make installpokud máte správně nakonfigurováno, kam se má jádro nainstalovat. Na závěr je potřeba upravit konfigurák Grubu nabo Lila, a pokud používáte Lilo, znovu jej nainstalovat do bootsektoru (u Grubu to není potřeba, ten čte při bootu přímo konfigurační soubor).
ještě jeden dotaz. U openSUSE jsem měl, jak nový, tak starý kernel. Zatím jsem to nedokompiloval tak nevím jak se to bude chovat zde (SLES 11), ale když jsem stáhl nový kernel, došlo k nahrazení toho starého a nebyl jsem schopen se vrátit k té starší verzi. Je možné někde nastavit, aby tam zůstal (nezůstal) ten starý kernel?
Případně, až budu časem ten starý kernel chtít smazat, tak se to udělá jak?
Předem děkuji
/usr/src
, takže máte třeba /usr/src/linux-2.6.21
a /usr/src/linux-2.6.26
. Na aktuální verzi si pak uděláte symbolický odkaz z /usr/src/linux
.
U zkompilovaného jádra to také záleží na vás. Obyčejně se ukládá do adresáře /boot
, a záleží jen na vás, jak si je pojmenujete. Součástí názvu klidně mohou být verze jádra, zařazené patche a třeba i datum kompilace. Takže pak mám třeba jádro /boot/kernel-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Bývá dobré si vedle uložit i stejně pojmenovaný konfigurák, takže vedle mám ještě soubor /boot/config-2.6.25-gentoo-r6-20080816
. Takhle pojmenovaných souborů (a verzí jádra) tam samozřejmě můžete mít, kolik chcete. Jenom je potřeba vždy uvést správně jméno souboru také v Grubu nebo Lilu.
Ohledně toho konfiguračního souboru. Po mé kompilaci ho mám. Zajímám se o konfigurák od kernelu z balíčku - ten tam není. Je možné ho nějak dodatečně vygenerovat na základě toho co a jak se kompilovalo? Jak jsem psal, jedná se o SLES 11.
Jedná se o to, že při vlastní kompilaci bych chtěl využít konfiguraci od Novellu a jen doklikat to co je v novém kernelu navíc.
/proc/config.gz
, a nebo je (prý, podle dokumentace jádra) možné jej z obrazu jádra extrahovat pomocí skriptu scripts/extract-ikconfig
, který by měl být ve zdrojácích jádra.
Tiskni
Sdílej: