Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Ahoj,
mam problem s instalaci javy na debianu. Priznavam ze Debian neni ma oblibena distribuce, sam pouzivam gentoo, nicmene jsem nucen nainstalovat jednu java aplikaci na server od kamarada, ktery tam bohuzel nema JRE. Pokousel jsem se nejdriv nainstalovat javu rucne, potom jsem pridal nasledujici dva radky do /etc/apt/sources.list:
deb-src http://ftp.us.debian.org/debian/ lenny main non-free
deb-src http://security.debian.org/ lenny/updates main non-free
a zadal prikaz apt-get -f install java-common sun-java6-bin sun-java6-jre a zobrazila se mi tato chyba:
Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done sun-java6-bin is already the newest version. sun-java6-jre is already the newest version. You might want to run `apt-get -f install' to correct these: The following packages have unmet dependencies: sun-java6-bin: Depends: sun-java6-jre (= 6-14-1) but 6-15-1 is to be installed Depends: unixodbc but it is not going to be installed Recommends: libxtst6 but it is not going to be installed Recommends: libnss-mdns but it is not going to be installed sun-java6-jre: Depends: sun-java6-bin (= 6-15-1) but 6-14-1 is to be installed or ia32-sun-java6-bin (= 6-15-1) but it is not going to be installed Recommends: gsfonts-x11 but it is not going to be installed E: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).
Nevi prosim nekdo co s tim?
Co znamena pokousel jsem se javu nainstalovat rucne? To muze znamenat ze jste nainstaloval pres dpkg balik nebo ze jste kompiloval. Pokud jste nainstaloval balik, tak vse odinstalujte a dejte pouze: apt-get install sun-java6-bin a zbytek by se mel doinstalovat automaticky v ramci zavislosti.
To je taky reseni, ale na co kdyz to jde jednoduse pres apt. Zkratka odeberte ten balicek co jste pridal pres dpkg a nainstalujte vse pres balickovaci system, zkuste aptitude nebo synaptik, to jsou aplikace, ktere stoji nad aptem pro jednodussi manipulaci s balickovacim systemem.
Tiskni
Sdílej: