Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda je možné nastavit na notebooku FS3205 s grafickou kartou Intel GMA950 nějak nastavit dual-head plochy tj. aby se mi na notebooku po připojení velikého monitoru nezrcadlil jen kousek plochy, ale aby se vytvořila nová plocha na které bych mohl odkládat třeba nepotřebné programy. Na internetu je sice nepřeberné množství návodů, ale všechny začínájí větou "Otevři si konzoli a v ní editujte soubor /etc/X11/xorg.conf" - zajímalo by mě zda se dá toto nějak nastavit i bez ruční editace a to pod KDE4.3
Prolezl jsem totiž všechno možné nastavení jenž KDE4.3 nabízí a jediné co jsem nalezl byla sekce "Nastavení systému" -> "Obrazovka" -> "Více monitorů", kde na mě ale kouká zpráva "Tento modul je pouze pro nastavení systémů s jednou plochou roztaženou přes více monitorů. Zdá se, že memáte takovou konfiguraci." - ale nikde jsem nenašel způsob jak roztáhnout plochu přes více monitorů.
Děkuji za jakékoliv nasměrování i kdyby mělo být takové jako, že se editaci xorg.conf nevyhnu.
Kdyby někoho zajímal důvod mého snažení tak to není lenost udělat to přes editaci konfiguráku - v tom není můj problém. Jde mi spíše o to že toto je asi tak poslední věc která jde pro běžné lidi, tj. technicky ne příliš zdatné ve windows naklikat docela i rychle bez velikého hledání a snažení, zatímco v KDE ji hledám již nemalou dobu a zatím nikde nic. Chtěl bych vědět zda je chyba ve mně a nebo jinde.
Ještě jsem zapomněl napsat použitou distribuci a tou je kubuntu 9.04 a verze jádra je 2.6.30-020630-generic. Jakékoliv další podrobnosti rád zašlu.
Tohle je slozity. Tvoje karta pravdepodobne umi akcelerovat 2D pouze do maximalni sire virt. obrazovky 2048 pixelu. Pokud by i nakrasne umela sirsi rozliseni, tak budes potrebovat posledni ovladace. Hledej na google launchlad a altertantivni repositare xorg. Dalsi moznosti je pouzit neco co se jmenuje mergedFB.
Někde jsem četl, že s nejnovějšími drivery a xorg-serverem se už konfigurace xorg.conf nepotřebuje. Drivery seženeš tady http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/balicek-pro-graficke-intel-2009q2, ale neručím za to že i to bude fungovat :) Mám stejnou grafickou kartu a dualhead a zatím i to nejlépe funguje s drivery <2.6.3
Jo a DRI (akcelerovaná 3D grafika) ti nebude fungovat pokud budde velikost virtuálního monitory >2048^2, tzn. třeba pro grafické efektyv KDE4 si nastav XRender, OpenGL nebude fungovat.
grandr
(frontend pro xrandr z Gnome) a ty změny si tam naklikat. Vhodné, pokud to dělám jen jednou za uherský rok, nepamatuji si parametry xrandr a připojený monitor je pokaždé jiný.
grandr vypadá docela i hezky, ale bohužel mi tam na něm nešel přetáhnout ani jeden monitor z centrální polohy někam jinam. Škoda - jinak vypadal docela i jako zajímavé řešení.
Jj to je myslím rozumný nápad. Díky všem za navedení správným směrem.
Já třeba používám tento applet http://www.kde-look.org/content/show.php/Xineramoid?content=102446 při zapojení monitoru zavolá jakýkoli příkaz tam nastaviš a pamatuje si různé příkazy pro různé monitory
Děkuji, takto to funguje. Je to jednoduché a přímé řešení. Škoda že toto nějak nezpřístupňuje ovládací panely v KDE4.3 ale svět není dokonalý : )
Tiskni
Sdílej: