Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda je možné nastavit na notebooku FS3205 s grafickou kartou Intel GMA950 nějak nastavit dual-head plochy tj. aby se mi na notebooku po připojení velikého monitoru nezrcadlil jen kousek plochy, ale aby se vytvořila nová plocha na které bych mohl odkládat třeba nepotřebné programy. Na internetu je sice nepřeberné množství návodů, ale všechny začínájí větou "Otevři si konzoli a v ní editujte soubor /etc/X11/xorg.conf" - zajímalo by mě zda se dá toto nějak nastavit i bez ruční editace a to pod KDE4.3
Prolezl jsem totiž všechno možné nastavení jenž KDE4.3 nabízí a jediné co jsem nalezl byla sekce "Nastavení systému" -> "Obrazovka" -> "Více monitorů", kde na mě ale kouká zpráva "Tento modul je pouze pro nastavení systémů s jednou plochou roztaženou přes více monitorů. Zdá se, že memáte takovou konfiguraci." - ale nikde jsem nenašel způsob jak roztáhnout plochu přes více monitorů.
Děkuji za jakékoliv nasměrování i kdyby mělo být takové jako, že se editaci xorg.conf nevyhnu.
Kdyby někoho zajímal důvod mého snažení tak to není lenost udělat to přes editaci konfiguráku - v tom není můj problém. Jde mi spíše o to že toto je asi tak poslední věc která jde pro běžné lidi, tj. technicky ne příliš zdatné ve windows naklikat docela i rychle bez velikého hledání a snažení, zatímco v KDE ji hledám již nemalou dobu a zatím nikde nic. Chtěl bych vědět zda je chyba ve mně a nebo jinde.
Ještě jsem zapomněl napsat použitou distribuci a tou je kubuntu 9.04 a verze jádra je 2.6.30-020630-generic. Jakékoliv další podrobnosti rád zašlu.
Tohle je slozity. Tvoje karta pravdepodobne umi akcelerovat 2D pouze do maximalni sire virt. obrazovky 2048 pixelu. Pokud by i nakrasne umela sirsi rozliseni, tak budes potrebovat posledni ovladace. Hledej na google launchlad a altertantivni repositare xorg. Dalsi moznosti je pouzit neco co se jmenuje mergedFB.
Někde jsem četl, že s nejnovějšími drivery a xorg-serverem se už konfigurace xorg.conf nepotřebuje. Drivery seženeš tady http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/balicek-pro-graficke-intel-2009q2, ale neručím za to že i to bude fungovat :) Mám stejnou grafickou kartu a dualhead a zatím i to nejlépe funguje s drivery <2.6.3
Jo a DRI (akcelerovaná 3D grafika) ti nebude fungovat pokud budde velikost virtuálního monitory >2048^2, tzn. třeba pro grafické efektyv KDE4 si nastav XRender, OpenGL nebude fungovat.
grandr
(frontend pro xrandr z Gnome) a ty změny si tam naklikat. Vhodné, pokud to dělám jen jednou za uherský rok, nepamatuji si parametry xrandr a připojený monitor je pokaždé jiný.
grandr vypadá docela i hezky, ale bohužel mi tam na něm nešel přetáhnout ani jeden monitor z centrální polohy někam jinam. Škoda - jinak vypadal docela i jako zajímavé řešení.
Jj to je myslím rozumný nápad. Díky všem za navedení správným směrem.
Já třeba používám tento applet http://www.kde-look.org/content/show.php/Xineramoid?content=102446 při zapojení monitoru zavolá jakýkoli příkaz tam nastaviš a pamatuje si různé příkazy pro různé monitory
Děkuji, takto to funguje. Je to jednoduché a přímé řešení. Škoda že toto nějak nezpřístupňuje ovládací panely v KDE4.3 ale svět není dokonalý : )
Tiskni
Sdílej: