Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 2024.3 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení.
Ve FreeBSD byla nalezena a opravena kritická bezpečnostní chyba CVE-2024-43102 s CVSS 10.
K posouzení byly předány patche přidávající do linuxových stromů zařízení (device trees) zařízení s SoC A7 až A11 od Applu (iPhone, iPad, iPod a Apple TV).
Vývoj webového prohlížeče nad renderovacím jádrem Servo, aktuální příspěvek na blogu Serva (Wikipedie). Vedle referenčního prohlížeče servoshell vzniká prohlížeč Verso. Vyzkoušet lze noční sestavení.
Unicode Consortium, nezisková organizace koordinující rozvoj standardu Unicode, oznámila vydání Unicode 16.0. Přidáno bylo 5 185 nových znaků. Celkově jich je 154 998. Přibylo 7 nových Emoji.
Byla vydána první major verze 1.0 oficiálního firmwaru pro zařízení Flipper Zero (Wikipedie). Po třech letech vývoje. Přehled novinek i s náhledy a videi v příspěvku na blogu: podpora aplikací třetích stran, nový NFC podsystém, podpora JavaScriptu pro psaní aplikací, vylepšení spotřeby, zrychlení Bluetooth přenosu…
Radicle, distribuovaná alternativa k softwaru pro spolupráci jako např. GitLab, byl vydán ve verzi 1.0. Nyní obsahuje nad gitem postavený, rozšiřitelný protokol pro diskuze a nakládání s patchi, autentizaci a autorizaci, integraci Toru a uživatelské rozhraní v příkazovém řádku či jednoduché webové rozhraní pro prohlížení repozitářů. Projekt byl dříve představen a diskutován na Linux Weekly News.
Byla vydána nová verze 6.7 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.5.3. Thunderbird na verzi 115.15.0. OnionShare z verze 2.2 na verzi 2.6.
Rozsudky Soudního dvora Evropské unie ve věcech C-465/20 P (Apple) a C-48/22 P (Google a Alphabet): Irsko poskytlo společnosti Apple protiprávní daňová zvýhodnění ve výši 13 miliard eur a je povinné je získat zpět. Byla potvrzena pokuta ve výši 2,4 miliardy eur uložená společnosti Google za to, že zneužívala svého dominantního postavení tím, že upřednostňovala vlastní službu srovnávání výrobků.
Apache Cassandra (Wikipedie), tj. open source NoSQL distribuovaná databáze, byla vydána v nové major verzi 5.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v souboru NEWS na GitHubu.
Ahoj,
chtěl bych se zeptat zda je možné nastavit na notebooku FS3205 s grafickou kartou Intel GMA950 nějak nastavit dual-head plochy tj. aby se mi na notebooku po připojení velikého monitoru nezrcadlil jen kousek plochy, ale aby se vytvořila nová plocha na které bych mohl odkládat třeba nepotřebné programy. Na internetu je sice nepřeberné množství návodů, ale všechny začínájí větou "Otevři si konzoli a v ní editujte soubor /etc/X11/xorg.conf" - zajímalo by mě zda se dá toto nějak nastavit i bez ruční editace a to pod KDE4.3
Prolezl jsem totiž všechno možné nastavení jenž KDE4.3 nabízí a jediné co jsem nalezl byla sekce "Nastavení systému" -> "Obrazovka" -> "Více monitorů", kde na mě ale kouká zpráva "Tento modul je pouze pro nastavení systémů s jednou plochou roztaženou přes více monitorů. Zdá se, že memáte takovou konfiguraci." - ale nikde jsem nenašel způsob jak roztáhnout plochu přes více monitorů.
Děkuji za jakékoliv nasměrování i kdyby mělo být takové jako, že se editaci xorg.conf nevyhnu.
Kdyby někoho zajímal důvod mého snažení tak to není lenost udělat to přes editaci konfiguráku - v tom není můj problém. Jde mi spíše o to že toto je asi tak poslední věc která jde pro běžné lidi, tj. technicky ne příliš zdatné ve windows naklikat docela i rychle bez velikého hledání a snažení, zatímco v KDE ji hledám již nemalou dobu a zatím nikde nic. Chtěl bych vědět zda je chyba ve mně a nebo jinde.
Ještě jsem zapomněl napsat použitou distribuci a tou je kubuntu 9.04 a verze jádra je 2.6.30-020630-generic. Jakékoliv další podrobnosti rád zašlu.
Tohle je slozity. Tvoje karta pravdepodobne umi akcelerovat 2D pouze do maximalni sire virt. obrazovky 2048 pixelu. Pokud by i nakrasne umela sirsi rozliseni, tak budes potrebovat posledni ovladace. Hledej na google launchlad a altertantivni repositare xorg. Dalsi moznosti je pouzit neco co se jmenuje mergedFB.
Někde jsem četl, že s nejnovějšími drivery a xorg-serverem se už konfigurace xorg.conf nepotřebuje. Drivery seženeš tady http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/balicek-pro-graficke-intel-2009q2, ale neručím za to že i to bude fungovat :) Mám stejnou grafickou kartu a dualhead a zatím i to nejlépe funguje s drivery <2.6.3
Jo a DRI (akcelerovaná 3D grafika) ti nebude fungovat pokud budde velikost virtuálního monitory >2048^2, tzn. třeba pro grafické efektyv KDE4 si nastav XRender, OpenGL nebude fungovat.
grandr
(frontend pro xrandr z Gnome) a ty změny si tam naklikat. Vhodné, pokud to dělám jen jednou za uherský rok, nepamatuji si parametry xrandr a připojený monitor je pokaždé jiný.
grandr vypadá docela i hezky, ale bohužel mi tam na něm nešel přetáhnout ani jeden monitor z centrální polohy někam jinam. Škoda - jinak vypadal docela i jako zajímavé řešení.
Jj to je myslím rozumný nápad. Díky všem za navedení správným směrem.
Já třeba používám tento applet http://www.kde-look.org/content/show.php/Xineramoid?content=102446 při zapojení monitoru zavolá jakýkoli příkaz tam nastaviš a pamatuje si různé příkazy pro různé monitory
Děkuji, takto to funguje. Je to jednoduché a přímé řešení. Škoda že toto nějak nezpřístupňuje ovládací panely v KDE4.3 ale svět není dokonalý : )
Tiskni Sdílej: